BTÜ’den Sanayiye Yönelik Yeni Yüksek Lisans Programı; Biyokompozit Mühendisliği

BTÜ’den Sanayiye Yönelik Yeni Yüksek Lisans Programı; Biyokompozit Mühendisliği. Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Fen Bilimleri Enstitüsünde disiplinlerarası bir lisansüstü programı daha açıldı.

BTÜ, Üniversite-Sanayi İşbirliği odaklı vizyon ve misyonu ile sanayinin sorunlarına çözüm bulmak üzerine gerçekleştirdiği çalışmalarını her geçen gün daha da arttırıyor. Araştırma, geliştirme ve eğitim- öğretim faaliyetlerini sürdüren BTÜ, üniversite- sanayi işbirliğini arttırarak da ülkenin gelişmesine katkıda bulunuyor. Bu katkıların en yenisi Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde var olan lisansüstü eğitim programlarına Biyokompozit Mühendisliği Yüksek Lisans Programının eklenmesi oldu. Bilindiği gibi Orman Fakültesi, Orman Mühendisliği ve %30 İngilizce Orman Endüstri Mühendisliği bölümlerine de 7+1 uzun dönem staj müfredatı ile özgün bir başlangıçla 2015 döneminde ilk lisans öğrencilerini kabul edecek.

“Yenilikçi Devlet Üniversitesi” sloganı ile hareket eden BTÜ yönetimi çağın mühendisten beklentilerini de göz önünde bulundurarak eğitim ve öğretim faaliyetlerini düzenliyor. Sürdürdüğü yenilikçi eğitim-öğretim anlayışının başarılı sonuçlarından biri de, ülkemizde ikinci, Marmara bölgesinde ise ilk Biyokompozit Mühendisliği Yüksek Lisans Programını Üniversiteye kazandırması oldu.

Açılan yeni lisansüstü programı hakkında açıklama yapan Biyokompozit Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sami İmamoğlu, Üniversite yönetiminin sosyo-ekonomik alanda Türkiye’nin 2023 ve daha ileri tarihlerdeki hedeflerine ulaşması için üzerine düşen görevleri yerine getirme arzusu ile hareket ettiklerini söyledi. BTÜ’nün eğitim ve öğretim konusundaki gelişmeleri yakından izlediğini belirten Prof. Dr. İmamoğlu, Üniversite olarak da kendilerini sürekli olarak güncellediklerinin altını çizdi.

Prof. Dr. İmamoğlu, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Ülkemizde ve dünya genelinde son zamanlarda bilim ve teknoloji alanında meydana gelen hızlı gelişmeler ve yenilikler sonucunda çalışmaların disiplinlerarası bir anlayışla ele alınması gerekmektedir. Küresel dünyada çevre konusundaki farkındalığın artması sonucunda sürdürülebilirlik politikaları, endüstriyel ekoloji, eko-verimlilik, temiz üretim ve yeşil mühendislik kavramlarıyla yeni nesil çok yönlü malzeme, ürün ve süreçlerin geliştirilmesinde bütünleşik bir yaklaşım olarak ortaya çıkmıştır. Petrol kaynaklarının azalması ve çevre üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle sürekli ağırlaştırılan çevresel düzenlemeler biyobazlı malzemelerin üretimi için itici güç olmaktadır. Fosil yakıtlardan bağımsız olarak yenilenebilir kaynaklar kullanılarak üretilen biyokompozitler tam olarak bu amaca hizmet etmektedir. Odun atıkları, tarımsal artık ve atıklar, yıllık bitkiler, doğal bitki lifleri, karbonhidrat, nişasta, bitkisel yağlar gibi yenilenebilir orman ve tarımsal kaynaklı biyokütleler kullanılarak üretilen biyopolimerler kompozit üretiminde başarı ile kullanılabilmektedir. Üretilen bu biyokompozitler biyomedikalden gıda ve ambalaj sektörüne, otomotiv bileşenlerinden havacılık ürünlerine, tarımsal ürünlerden hijyen ürünleri, yapısal ürünler, elektronik ürünler ve mobilya bileşenlerine kadar geniş bir alanda kullanılmaktadır. Üretimde geniş alanda kullanılacak olan materyaller Ülkemiz sanayisi açısından son derece önem taşımaktadır.”

Biyokompozit Mühendisliği Yüksek Lisans Programının ileri teknoloji gerektiren bu ürünlerin ülkemizde üretilmesi konusunda bilimsel altyapının oluşturulması amacıyla BTÜ’de açıldığını vurgulayan Prof. Dr. İmamoğlu, programın mühendislik fakülteleri, orman fakülteleri ve fen fakülteleri mezunlarından öğrenci kabul edeceğini kaydetti. Prof. Dr. İmamoğlu, “Bursa ili ve çevresindeki değişik sanayi kolları için mevcut endüstriyel üretim sistemleriyle uyumlu, enerji verimli prosesler ile yüksek katma değerli biyobazlı ürünlerin üretim, test ve analiz yöntemleri hakkında paydaşlarının ihtiyaç duyacağı alanlarda Biyokompozit Mühendisliği Yüksek Lisans Programı katkı sunacaktır” diyerek konuşmasına son verdi.

BTÜ'den Sanayiye Yönelik Yeni Yüksek Lisans Programı; Biyokompozit Mühendisliği

 

Kaynak : BTU

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*