Bursa Kauçuk – Plastik Test Ve Analiz Laboratuvarı, BEBKA Desteği İle BTÜ’de Açıldı

Bursa Kauçuk – Plastik Test Ve Analiz Laboratuvarı, BEBKA Desteği İle BTÜ’de Açıldı. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) desteğiyle Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Yıldırım Yerleşkesinde yapımı tamamlanan Bursa Kauçuk – Plastik Test ve Analiz Laboratuarının açılışı geçtiğimiz gün gerçekleştirildi. AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şükrü Köse, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Selimoğlu, BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci, sanayiciler ve çok sayıda akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, BTÜ olarak sanayi ile beraber, yanyana yürüyeceklerini ve koordinasyonlu çalışacaklarını ifade ederek, “Sanayicilerimizin mücadele ettiği küresel arenada rekabet edebilirlik seviyesini artırmak ve bu yönde çalışmalar yürütmek, üniversitelerin temel amaçlarından biridir” dedi.

Bursa Kauçuk – Plastik Test Ve Analiz Laboratuvarı, BEBKA Desteği İle BTÜ’de Açıldı3

Törenin açılış bölümünde konuşan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, “Üniversitenin en temel fonksiyonlarından birisi de, öncelikle bölgesinde aktif olan sanayiye, yüksek tercih edilir, nitelikli eleman yetiştirmektir. Nitelikli elemanın, en son bilgilerle donanmış ve yüksek oranda uygulama yapmış olması beklenir. Böyle elemanlar, firma ve kurumlarına daha fazla değer katabilirler, atılım yapılmasına destek verebilirler. BEBKA desteği ile kurulan bu test ve analiz merkezimiz, eğitim fonksiyonu yanında, özellikle kauçuk-plastik sektörü açısından uygulama ortamı da sunmaktadır. Bu açıdan hem sanayicimize ciddi katkı verecek, hem de konu hakkında yapılacak eğitim ve ar-ge çalışmalarına pratik ortam sunacaktır. BEBKA Genel Sekreteri Tamer Bey ve oluşum konusunda destek veren, emek harcayan herkese teşekkür eder, hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Ar-Ge ve inovasyon konularının tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de en önemli gündem maddeleri arasında yer aldığını belirten BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci ise, “Ar-Ge ve İnovasyon bölgemizin üzerinde durduğu konuların başında gelmektedir. Katma değerin artırılması, ileri teknolojili ürünlerin payının ihracatımızda artması gibi konuların temelinde bunları görüyoruz. Laboratuarlar, Test ve Analiz Merkezleri de Ar-Ge ve inovasyonun temel unsurlarını oluşturuyor. Bursa Kauçuk – Plastik Test ve Analiz Laboratuarı’ da bu alandaki örnek projeler arasında yer alıyor. Özellikle bölgemizde birçok sektörü ilgilendiren plastik ve kauçuk konusunda önemli bir test ve Ar-Ge alt yapısını bugün burada Bursamıza kazandırmış oluyoruz. Bu alt yapının BTÜ’de olması da üniversite-sanayi işbirliğinin gelişmesi, üniversitedeki bilgi ve birikimin sanayiye aktarılması açısından büyük önem arz ediyor. Yaklaşık 2 milyon TL’lik bir bütçe ile hayata geçirilen bu laboratuarla birlikte BEBKA’nın bu tarz araştırma projeleri için üniversitelere aktardığı toplam kaynak 7.2 milyon TL’ye ulaştı” diye konuştu.

Bursa Kauçuk – Plastik Test Ve Analiz Laboratuvarı, BEBKA Desteği İle BTÜ’de Açıldı2

AK Parti’nin hükümeti devraldığı 13 sene önce Türkiye’de toplam üniversite sayısının 99 olduğuna dikkat çeken AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ise bu sayının günümüzde yaklaşık 195’e yaklaştığını ifade etti. Üniversitelerin ideolojilerden arındırılmış birer bilim yuvası olması gerektiğinin de altını çizen Şahin, “Bizler üniversitelerin, bulundukları şehre, o bölgenin sanayisine ve sanatına değer katan yuvalar, bilim, kültür, spor yuvaları olmalarını arzu ediyoruz. Biz hükümet olarak bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hem kamu hem de vakıf üniversitelerinin bu bağlamda çalışması için onlara da destek oluyoruz” ifadelerini kullandı. Yeni Türkiye’de bilim insanlarının çok daha fazla aktif rol alacağını da belirten Şahin, “Adına ‘Yeni Türkiye’ dediğimiz o aydınlık yarınlarda siz akademisyenlerimiz topluma yön veren bireyler yetiştirecek ve o bireyleri hayata daha sağlam hazırlayacaksınız” dedi. BTÜ’nün henüz yeni bir üniversite olmasına rağmen oldukça önemli projelere imza attığını da sözlerine ekleyen Şahin, Prof. Dr. Arif Karademir ile birlikte BTÜ’nün ciddi bir ivme kazandığını da belirtti.

Konuşmaların ardından Bursa Kauçuk – Plastik Test ve Analiz Laboratuarı’nın açılışı gerçekleştirildi. Projede büyük emek harcayan BTÜ akademisyenlerinden Doç. Dr. Deniz Uzunsoy ve Yrd. Doç. Dr. Halit Levent Hoşgün konuklara laboratuvar imkanları hakkında detaylı bilgiler verdiler. BTÜ öğretim üyelerinin labotatuvar hakkında kamuoyu ile paylaştıkları bilgilerde, sektörün test ve analiz ihtiyaçlarına istinaden temin edilen; Floresan Yaşlandırma Test Cihazı, Erime Akış İndeks Test Cihazı, Vicat Yumuşatma Test Cihazı, Ozon Yaşlandırma Test Cihazı, Taber Aşındırma Test Cihazı, Oksijen Geçirgenlik Test Cihazı, Hava Koşullarında Yaşlandırma Test Cihazı, UV Yaşlandırma Test Cihazı, Yatay Yanmazlık Test Kabini ve Shore A ve Shore D Sertlik Tayin Cihazları bulunmakta olduğunu paylaştılar.

Bursa Kauçuk – Plastik Test Ve Analiz Laboratuvarı, BEBKA Desteği İle BTÜ’de Açıldı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*