15.Tekstil Teknolojisi ve Kimyasındaki Son Gelişmeler Sempozyumu 14 Mayıs’ta Başlıyor

15.Tekstil Teknolojisi ve Kimyasındaki Son Gelişmeler Sempozyumu 14 Mayıs’ta Başlıyor.
AMAÇ & KAPSAM

Yıllık dünya ticaretinin, günümüzde 18 Trilyon ABD Dolarını aştığı bilinmektedir (İhracat rakamları esaslıdır). Bu büyüklük içinde Tekstil ve Hazır Giyim sektörlerinin payı % 4,2 civarındadır. Bu iki sektörde dünya sıralamasına bakıldığında Türkiye’nin 7 ve 8 nci sıralarda olduğu görülmektedir. Yine bu iki sektörde yıllık ihracat toplamımız 17,5 Milyar ABD Dolarıdır. Toplam kayıtlı çalışan sayımız olan 12,7 Milyon insanımızın yaklaşık Dokuzyüzbini (% 7,2) bu iki sektörde çalışmaktadır.

Her iki sektörün hem dünyada hem ülkemizde 2025 yılına dek yıllık % 4-6 gibi büyüyeceği tahmin edilmektedir. Bu iki sektöre imalatın doğası gereği neredeyse ayrılmadan değerlendirilmesi gereken bir sektör daha vardır: Tekstil Kimyasalları ve Boyarmaddeleri. Bu alt sektörün de, belirtilen zaman diliminde Türkiye’de yıllık % 10-15 büyüyeceği değerlendirilmektedir.

Topyekün üç sektörde büyümenin sürdürülebilir kılınması için var olan sorun ile yetersizliklerinin aşılması gereklidir. Bu sorun ile yetersizliklerin başlıcaları üretim kalite seviyesi ile tekrarlanabilirlik sorunları, verimli işgücü ve uzman eleman yetersizliği, Ar-Ge ve Ür-Ge ile yenilikçilik yetersizliği, maliyet ve pazarlama yetersizlikleri ile doküman, mevzuat ve standartlara uyumsuzluk sorunlarıdır.
Bu sorunların giderilmesinde bir basamak olduğu değerlendirilen ve 30 yıldır her iki yılda bir kez düzenlenen ”Tekstil Teknolojisi ve Kimyasındaki Son Gelişmeler Sempozyumu”nun 15’incisi, “Ekoloji, Ekonomi, Verimlilik ve İnsan” teması ile TMMOB Kimya Mühendisleri ve TMMOB Tekstil Mühendisleri Odaları tarafından 14-16 Mayıs 2015 tarihlerinde Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Yerleşkesi’nde düzenlenecektir. Bu Sempozyum, Tekstil Teknolojisi ve Kimyası ile ilgili yenilik, deneyim, bilgi ve sorun ile çözümlerine yönelik uygulamaların paylaşılması amacıyla yapılacaktır.

“İlk Seferde Doğru-Her Seferde Aynı-Çevreye Duyarlı” sloganı çerçevesinde katılımınız ve katkılarınız, bizleri onurlandıracaktır.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi
TMMOB Tekstil Mühendisleri Odası Bursa Şubesi

Sempozyum Ana Teması:

Ekoloji, Ekonomi, Verimlilik ve İnsan

Sempozyum Konu Başlıkları:
Lif ve Polimer teknolojisindeki gelişmeler
Kumaş üretim teknolojisindeki gelişmeler
Tekstil terbiyesi ve kimyasındaki gelişmeler
Tekrarlanabilirlik
Standartlar
Markalaşma ve Patent
İş sağlığı ve güvenliği
Sektördeki insan kaynağı

Program için tıklayınız : http://www.tekstilsemp2015.com/?pnum=15&pt=Sempozyum+Program%C4%B1

15.Tekstil Teknolojisi ve Kimyasındaki Son Gelişmeler Sempozyumu 14 Mayıs'ta Başlıyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*