YÖK’ten Yeni Açıklama, Kimya, Fizik Gibi Bölümleri Tamamen Kapatmıyoruz

YÖK’ten Yeni Açıklama, Kimya, Fizik Gibi Bölümleri Tamamen Kapatmıyoruz. YÖK temel bilim programlarının kapatılacağına dair iddialar üzerine açıklama yaptı. Yapılan açıklamada temel bilim programlarının tamamen kapatılmasının düşünülmediği belirtildi.

YÖK’ten “temel bilimler” açıklaması yapıldı. YÖK, temel bilim programlarının kapatılacağı şeklindeki haberlerin doğru olmadığını bildirdi. YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada, yeni kurulan ve temel bilim alanları henüz gelişmemiş olan üniversitelerin, öğrenciler tarafından tercih edilmemesi nedeniyle fizik, kimya, biyoloji gibi programlarının boş kaldığına dikkat çekildi.

asda,u2P1CIs6QUyMxUGi6oRntA

Açıklamada, bu nedenle gelişmiş üniversitelerin temel bilim programlarının kapasitelerinin artırılması suretiyle bu programlarının güçlendirilmesi kararının alındığı belirtildi.
ODTÜ, Hacettepe, İstanbul Üniversiteleri gibi gelişmiş üniversitelerdeki temel bilimler programlarının tamamen dolu iken yeni kurulan ve gelişmekte olan bazı üniversitelerin bu bölümlerinin boş kaldığı hatırlatılan açıklamada, “Almış olduğumuz karar neticesinde fizik, kimya, biyoloji, matematik gibi alanlarda öğretim görmek isteyen öğrencilere, kapasiteleri artırılan gelişmiş üniversitelerde eğitim alabilme imkanı sağlanmıştır. Böylece bu alanlarda daha nitelikli eğitim alabilme imkanı da ortaya çıkacaktır” ifadeleri kullanıldı.
Eş zamanlı olarak, bu sene temel bilimler programlarını teşvik için yeni istihdam imkanları tanımlamak da dahil olmak üzere, birtakım düzenlemelerin de gündeme alındığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:”Temel bilim programlarına ilişkin aldığımız karardaki bu hususların göz ardı edilerek bu programların tamamen kapatılacağı şeklinde yapılan haber ve yorumlar doğru değildir.
Daha önce ifade ettiğimiz gibi aldığımız ve alacağımız tedbirlerle, temel bilimleri tercih edecek öğrencilerimiz, ileride bu tercihlerinin kendileri için çok doğru olduğunu göreceklerdir. Böyle bir düşüncenin paylaşıldığı açıklamanın temel bilimler programlarına yönelik bir kapatma şeklinde yorumlanmasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.”

YÖK'ten Yeni Açıklama Kimya, Fizik Gibi Bölümleri Tamamen Kapatmıyoruz.

 

Kaynak : Radikal & Ntv

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*