V. Ulusal Anorganik Kimya Kongresi Sona Erdi

V. Ulusal Anorganik Kimya Kongresi Sona Erdi. Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü tarafından düzenlenen V. Ulusal Anorganik Kimya Kongresi sona erdi . Ülkemizin çeşitli üniversitelerinden çok sayıda anorganik kimya araştırmacısını ağırlayan kongrenin davetli konuşmacıları arasında Prof. Dr. Özer Bekaroğlu, Prof. Dr. Bekir Çetinkaya ve Prof. Dr. Mehmet Doğan gibi alanın uzman isimleri yer aldı.

22-25 Nisan tarihleri arasında Prof. Dr. Uğur Oral Konferans Salonu’nda organize edilen kongrenin açılışı 22 Nisan Çarşamba günü yapıldı. Açılışa Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Kanuni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Serindağ, rektör yardımcılarımız Prof. Dr. Hakan Arslan ve Prof. Dr. Ali Kaya, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Temsilcisi Necmi Sadıkoğlu, Kimya Bölüm öğretim elemanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’nün verdiği mini konserle başlayan kongrenin açılış konuşmaları Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Nevzat Külcü tarafından yapıldı. Kocamaz, kendisinin de Kimya Mühendisi olduğunu ve hayatının büyük bölümünde kimyayla ilgilendiğini söyleyerek “Bu dünyanın varlığı da yokluğu da kimya bilimine bağlı. Kimyasız bir dünya olamaz” dedi. Kimya bilimini doğru yolda kullanıldığı takdirde insanlığın ve dünyanın rahat nefes alacağını ifade eden Kocamaz, nanoteknolojiyi de dünyanın geleceğini kurtaracak ya da yok edecek bir alan olarak tanımladı. Kocamaz son olarak, üniversitemizle birlikte açmayı planladıkları Bilim Merkezi’nden söz etti ve bu merkezde 7’den 70’e herkesin bilimsel gelişmeleri takip etme fırsatı yakalayacağını söyledi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ise kimya sanayinin modern dünyadaki endüstriyel üretimin temel bileşenlerinden biri olduğunu belirterek endüstriyel gelişmeye odaklanmış ülkeler için kimya sanayinin büyük önem taşıdığını söyledi. Türkiye’de imalat sanayinin gelişmesinde kimyanın önemli rol oynadığını kaydeden Prof. Dr. Çamsarı, “Kimya sanayi Çukurova Bölgesi’nin geleceği için en kritik öneme sahip ‘lider sektörler’ stratejik grubunda değerlendirilmektedir” dedi.

Mersin Üniversitesi Kimya Bölümü‘nün kuruluşu ve çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Çamsarı, bölüm öğretim üyelerinin son beş yılda SCI-Exp indeksinde taranan dergilerde 115 bilimsel makale yayımladıklarını, son beş yılda toplam bütçesi 1.186.000 TL olan araştırma projesinin yine bölüm tarafından tamamlandığını aktardı. Prof. Dr. Çamsarı, Kimya Bölümü’nün 2014 yılında FEDEK yetkinlik belgesini almaya hak kazanan Türkiye’deki ikinci Kimya Bölümü olduğunu hatırlattıktan sonra kongrenin başarılı geçmesini dileyerek konuşmasını tamamladı.

MEU_0368

Prof. Dr. Nevzat Külcü de kimyacıların moleküllerin kimyasına ve fiziğine son derece hakim olduğunu belirterek bunun çok sevindirici bir durum olduğunu söyledi. Temel bilimlerin, kurumların lokomotifi haline geldiğini, kimyacıların ise laboratuvarın dışında Ar-Ge çalışmalarını yürüten, yenilikçilik çalışmalarını yönlendiren, bilgiyi ticari ürüne dönüştüren, ülke ekonomisine katkıda bulunan çalışmaların içine girdiğini vurgulayan Prof. Dr. Külcü, kimyacıların artık öğretmenlik kadrosuna sıkışmış durumda olmadıklarının altını çizdi. Bu gelişmenin aksine temel bilimlere olan ilginin toplum ve bilim politikaları nezdinde azaldığını kaydeden Prof. Dr. Külcü, “Nanoteknoloji uygulamalarıyla ilgili gelişmeler günlük yaşamımızın her alanına girmiş durumda. Her alanda çığır açacak çalışmalara tanık oluyoruz. Üretimin yapıldığı her yerde kimyacı var. Bu yüzden temel bilimlerin desteklenmesi, çalışmaların teşvik edilmesi gerekiyor. Ülkemizin geleceğini burada görüyorum” diye konuştu.

Kongre açılışında ayrıca TÜBİTAK ARDEB Eğitim ve Tanıtım Hizmetleri Bölümü’nden Prof. Dr. Okan Zafer Yeşilel, TÜBİTAK’ın destek programlarını tanıtan bir sunum yaptı. ARDEB kapsamındaki destek programlarının miktarı, özellikleri, başvuru dönemleri, süresi ile ilgili ayrıntılı bilgiler aktaran Prof. Dr. Yeşilel, başvuruda dikkat edilecek hususlar ve proje değerlendirme süreçleri hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Yeşilel, proje yürütmenin önündeki idari kotaların gevşetildiğini söyleyerek bilimsel değerlendirmede kabul oranının oldukça yüksek olduğunu kaydetti.

Açılış programının ardından, Prof. Dr. Özer Bekaroğlu’nun başkanlığını yaptığı birinci oturuma geçildi. Oturumda ilk olarak Prof. Dr. Bekir Çetinkaya tarafından ‘Katalitik İndirgenme Tepkimelerinde NHC Komplekslerinin Rolü’ başlıklı bir sunum gerçekleştirildi. Daha sonra ‘Kimya Eğitim Programlarının Durumu, Talep Düşmesi ve Ülke Ekonomisine Muhtemel Yansımaları” konulu bir panel yapıldı. Panelde; Prof. Dr. Özer Bekaroğlu “İş Piyasasında İstihdam Olanakları ve İstatistikleri”, Prof. Dr. Mehmet Doğan “Türkiye’de Kimyagerlik Eğitiminin Mevcut Durumu ve Eğitimi Programlarının Nitelik ve Nicelik Bakımından Piyasa Beklentileri ile Uyumu” ve İKMİB Temsilcisi Necmi Sadıkoğlu “Kimya Sektörünün Ulusal Ekonomideki Mevcut Yeri ve 2023 Hedeflerini Tutturma Bakımından Sektörün Potansiyeli” başlıklı birer sunum yaptı.

V. Ulusal Anorganik Kimya Kongresi Sona Erdi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*