Kimya İhracatımız Eylül Ayında Arttı

Kimya İhracatımız Eylül Ayında Arttı.Kimya sektörünün ihracatı Eylül ayında yüzde 8.18 artışla 1 milyar 522 milyon dolara çıktı ve dokuz aylık ihracat 13 milyar 452 milyon dolara ulaştı. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre, otomotiv ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörlerinin ardından üçüncü sırada yer alan kimya sektörü, bu dönemde en fazla ihracatı Mısır, Irak ve Almanya’ya gerçekleştirdi.

Ocak-Eylül döneminde kimya ihracatında ilk 10 ülke; Mısır, Irak, Almanya, Malta, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, İran, Azerbaycan-Nahcivan ve İspanya olarak sıralandı.

Bu dönemde en fazla ihracat yapılan ürün grubu 4 milyar 373 milyon dolarla plastikler ve mamulleri olurken; mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler 3 milyar 398 milyon dolarla ikinci, 1 milyar 48 milyon dolarla kauçuk ve kauçuk eşya üçüncü sırada yer aldı.

Yılsonunda hedefledikleri 18 milyar dolarlık ihracata ulaşmak için çalışmalarının sürdüğünü belirten İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Kasım ayında Almanya’nın Düsseldorf şehrinde gerçekleştirilecek Medica Fuarı ve Hong Kong’daki Cosmoprof Asia Fuarı’na katılım organizasyonu düzenleyeceklerini söyledi.

kimya 1

 

Kaynak : Milliyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*