Türkiye’de ilk defa riskli kimyasal ve alüminyum içermeyen makyaj malzemesi üretildi.

Türkiye’de ilk defa riskli kimyasal ve alüminyum içermeyen makyaj malzemesi üretildi.

Türkiye’de ilk defa riskli kimyasal ve alüminyum içermeyen makyaj malzemesi üretildi. KOSGEB tarafından desteklenen kadın girişimci  Kudret Livaoğlu, kanser ve astım gibi riskleri olmayan, bebekler için de kullanılabilecek organik kozmetik ürünler ve sabunlar üretti.KOSGEB tarafından desteklenen kadın girişimci olan Kudret Livaoğlu, kanser ve astım gibi riskleri olmayan, bebekler için de kullanılabilecek organik kozmetik ürünler ve sabunlar üretti. Organik deodorant, makyaj malzemesi, diş macunu ve deterjan da üreten Livaoğlu, markasıyla bir yıl içinde yılın KOBİ’leri arasına girdi.

Yılın KOBİ’leri Arasına Girdi

KOSGEB’in yılın girişimcilerini seçtiği ödül töreni Sanayi Bakanı Fikri Işık’ın katılımı ile yapılırken, törende yer alan finalistlerden Kudret Livaoğlu isimli kadın girişimci, ürettiği makyaj malzemeleri ile dikkat çekti. 37 yaşındaki Livaoğlu, 2012’de kurduğu şirketi Naturalive ile sadece bir yılda yılın KOBİ’leri arasına girmeyi başardı.

ZARARLI KİMYASAL VE METAL YOK

Livaoğlu, Türkiye’de ilk ve tek alüminyum içermeyen doğal kozmetik malzemeler üretmeye başladı. Gazetemize ürettiği ürünler hakkında bilgi veren Livaoğlu, organik kozmetik ürünlerinin Türkiye’de çok pahalı olduğunu ve hep ithal edildiğini belirterek, bu alandaki eksikliği görerek Ar-Ge çalışması yaptığını söyledi. Livaoğlu, ilk olarak doğal deodorant stick ürettiklerini ve hızla 18 çeşit ürüne ulaştıklarını anlattı. Livaoğlu, taleplere göre ülkenin ilk ve tek doğal diş macununu da ürettiklerini söyledi. Livaoğlu, ürettiği ürünlerin tamamen doğal olduğunu ve kesinlikle zararlı kimyasallar bulunmadığını anlattı.

80 BİN ÇEŞİT KİMYASALA MARUZ KALIYORUZ

Livaoğlu, ürettiği ürünlerin büyük ilgi görmesi üzerine, doğal bulaşık makinesi, çamaşır makinesi deterjanı ve leke çıkarıcı geliştirdiğini belirtirken, doğal temizlik kavramını oluşturduğunu ifade etti. Livaoğlu, insanların farkında olmadan 80 bin çeşit kimyasal maddeye maruz kaldığını belirterek, bu kimyasalların kanser, astım, alerji ve kalp-damar hastalıkları gibi pek çok soruna yol açtığını anlattı. Livaoğlu, cildin maruz kaldığı kimyasalların, emilerek kana karıştığına da dikkat çekerek, Amerika’da yapılan bir araştırmayla bebek kordonlarından alınan kan örneklerinde dahi 400 çeşit kimyasala rastlandığına işaret etti. Livaoğlu, ürettiği ürünlerde alüminyum, paraben, hayvansal yağ, petrokimyasal madde, sentetik boya ve alkol olmadığına dikkat çekti. İhracata dahi başlayan Livaoğlu, Kırgızistan ve Azerbaycan’a ürün sattı. Livaoğlu, Kuveyt, Sudan ve Dubai’yle de ihracat görüşmelerine başladı. Livaoğlu, ürünlerinin helal sertifikasına sahip olduğuna da dikkat çekti.

BEBEKLERİN KULLANIMI İÇİN

Livaoğlu’nun ürettiği doğal ürünlerden bazısı şöyle: “Deodorant stick, doğal diş macunu, yüz, el ve vücut kremi, şampuan ve saç kremi, dudak nemlendirici ve yağlanmalara karşı koruyan ruj , kil maskesi, peeling, cilt bakım yağı, bebekler için pişik kremi, sıvı el sabunu, toz bulaşık makinesi deterjanı, toz çamaşır makinesi deterjanı ve leke çıkarıcı.”

makyaj

 

Kaynak :turkiyegazetesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*