Liselerde kimya eğitimi ve bilimine olan ilgiyi yükseltmeyi amaçlayan Dow ile “Öğretmenin Kimyası” atölye çalışmaları tamamlandı.

Liselerde kimya eğitimi ve bilimine olan ilgiyi yükseltmeyi amaçlayan Dow ile “Öğretmenin Kimyası” atölye çalışmaları tamamlandı. Dow Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, İstanbul’un çeşitli semtlerindeki okullarda görev yapan 100 kimya öğretmeni, Milli Eğitim Bakanlığı, Dow Türkiye ve Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) işbirliği ile bir araya geldi.

Eğitim camiasında ilgi uyandıran proje için 21. yüzyılda eğitimde, fen, kimya, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarının ülkelerin gelişimine, büyümesine en hızlı ve yaygın katkıyı sunduğu gerçeğinden yola çıkıldı ve 100 kimya öğretmeninin bir araya gelmesi sağlandı.

İki gün süren atölye çalışmaları, Dow Türkiye ve Orta Asya Cumhuriyetleri Genel Müdürü İhsan Necipoğlu ile Öğretmen Akademisi Vakfı Kurucu Genel Müdürü Kayhan Karlı’nın konuşmalarıyla açıldı.

Necipoğlu konuşmasında, 21. yüzyılda kimya ve fen bilimi dallarında teknoloji ile bütünleşmiş güncel bilgilerin çok önemli olduğunu kaydetti. Türkiye’de fen ve kimya branşlarındaki sınav sonuçlarına dikkati çeken Necipoğlu, Türkiye’nin, fen okur yazarlığında 33 OECD ülkesi arasında en alt sıralarda yer aldığını aktardı.

Bu yüzden Türkiye’de özellikle kimyaya olan ilginin daha yukarılara çekilmesi gerektiğini belirten Necipoğlu, devletlerin, inovasyonla fark yaratabilmek ve rekabetçi üstünlüklerini koruyabilmek için özel sektör, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarıyla uzun süreli işbirliği içinde olması gerektiğini vurguladı.

Açılışta ÖRAV adına konuşan Kayhan Karlı Hızla kentlileşen ve doğal kaynakları tüketen bir dünyada, gençlerin iş bulabilmesini sağlayan bir eğitim sisteminin bu yüzyılın en acil ihtiyacı olduğunu belirterek, yeni bir yaşam formunu bulacak, tasarlayacak olan çocuklara fen bilimlerini dünyanın ihtiyacı olan sürdürülebilir çözümleri üretebilecek şekilde öğretmenin önemine değindi.

Etkinlikte, yaratıcı fen ve kimya eğitimi yöntemlerini uygulama yoluyla öğrenen öğretmenler, edinimlerini okullarında öğrencileriyle paylaşacak. Ayrıca, bu yöntemleri sınıflarında kullanıp öğrencileriyle birlikte hayata geçirebilecekleri sürdürülebilir bir kimya kulübü kurulması için teşvik edici olacaklar.

dow öğretmen kimya

 

Kaynak : haberler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*