Ham petrol aldığımız ülke sayısı 13. Doğal gazı ise 5 ülkeden alıyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin ham petrol aldığı ülke sayısını 11’den 13’e çıktığını, doğal gaz alınan ülke sayısını da 5’ten 6-7’ye çıkarmak için çalıştıklarını belirtti.

Yıldız, TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
Kuzey Irak ve Irak’la enerji ilişkilerine dönük değerlendirmelerde bulunan Yıldız, Bağdat ve Erbil’de yaptıkları görüşmelerde Türkiye, Kuzey Irak ve Merkezi Hükümetin olduğu bir üçlü mekanizma konusunda anlaştıklarını ifade etti. Yıldız, “Ancak onlar ‘kendi aramızda hallederiz’ dediler. Bizim için önemli değil, ‘siz kendi aranızda halledin’ dedik. Top şimdi onlarda. Biz Irak’a şunu öneriyoruz: Yokluğu değil, varlığı paylaşın. Olmayan bir şeyi paylaşamazsınız. Bunun için gerginlik oluşturmaya gerek yok” değerlendirmesinde bulundu.

Enerjide kaynak ülke çeşitliliğini artırmaya çalıştıklarını ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

“Ham petrol aldığımız ülke sayısını 11’den 13’e çıkardık. Doğal gazı 5 ülkeden alıyoruz, bunu da 6-7’ye çıkarmak için çalışıyoruz. Biz, ülke, enerji ve güzergah çeşitliliğini artırmaya çalışıyoruz. Şu anda enerji arzımız talepten daha fazla hale geldi. Bu soğuk hava koşullarında bizim doğal gaz arzıyla ilgili bir problemimiz bulunmuyor. Ancak günlük bazı olaylar olabiliyor. Örneğin Nijerya’dan +25 derecede çıkan bir tanker 2 gün boyunca Marmara Ereğlisi’ne yanaşamadı. Bu durumda yurt içi sevkıyatta bir problem olması gerekiyordu. Ancak başka yerlerden bunu telafi ettik. Mesela dün akşam Denizli’deki ana doğal gaz boru hatlarından birini bir müteahhit, kepçeyle çalışma yaparken patlattı. Geceleyin Denizli’nin üçte birine doğal gaz verilemez oldu. Bu öngörülen bir şey değildi. Hemen tamiratı başladı ama müteahhitlerimizin de dikkatli olması gerekiyor. Mesela Şanlıurfa’da elektrik kesiliyor diye bazı arkadaşlar trafoyu basıyorlar, yakıyorlar, yıkıyorlar. Vatandaşa elektrik gelsin diye yaptıkları bu işlem doğru değil.”

PETROL

 

Kaynak : ekonomi.haber7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*