BTÜ”lü hocanın Polimer alanındaki projesine TÜBİTAK desteği

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ), Doğa Bilimleri Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi, Lif ve Polimer Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Bedeloğlu’nun ‘Polimer esaslı organik fotovoltaik liflerin geliştirilmesi ve özelliklerinin iyileştirilmesi’ başlıklı proje önerisi, TÜBİTAK desteği almaya hak kazandı.

Yrd. Doç. Dr. Bedeloğlu’nun TÜBİTAK’ın 1003 Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı, Fotovoltaik Teknolojilerin Geliştirilmesi çağrısı kapsamında başvurusunu yaptığı proje, TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı Mühendislik Araştırma Destek Grubunca desteklenmeye değer görülerek, 2014-2015 Destek Programına alındı.

Aynı zamanda projenin yürütücüsü olan Yrd. Doç. Dr. Ayşe Bedeloğlu yaptığı açıklamada, araştırma çalışmalarının, BTÜ’nün oluşturduğu gelişmiş laboratuvar imkânları ile yapılacağının altını çizdi. Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Halit Levent Hoşgün’ün araştırmacı olarak yer alacağı projede, İstanbul Teknik, Ege ve Yıldız Teknik Üniversiteleri’nde de araştırmacıların katılacağını aktaran Yrd. Doç. Dr. Ayşe Bedeloğlu, projenin konusu ve hedefi ile ilgili şunları söyledi: “Enerji, günümüzde, ülkelerin ekonomik gelişmelerinde rol oynayan çok önemli bir unsurdur. Verim, maliyet ve çevresel faktörler açısından en uygun şekilde üretilmesi, dağıtımının yapılması ve kullanılması, ülkelerin ulusal ve uluslararası alanda izledikleri ekonomik politikalarının da temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle, proje kapsamında, fonksiyonel nanokompozit malzeme esaslı esnek, hafif, düşük maliyetle üretilebilecek güneş pilleri ve fotovoltaik lifler geliştirilecektir. Yenilenebilir enerji üretecek olan fotovoltaik piller ve lifler her türlü fotovoltaik etki gösteren malzeme yapısının üretilebilmesine olanak sağlayacaktır.
Askeri alanda da kullanılabilecek olan bu ürünlerin, elektrik kaynaklarından uzak yerlerde çalışmak ve yaşamak zorunda olan veya doğa sporları ile uğraşan insanların günlük yaşamlarında çığır açacağına inanıyoruz. Proje kapsamında elde edeceğimiz ürünlerin kullanmasıyla, sağlanacak elektrik enerjisi hem elektronik araçların çalışmasında hem de ısınma, soğutma aydınlatma gibi temel gereksinimlerin karşılanmasında kullanılabilecektir.”

Diğer kuruluşlar tarafından desteklenmekte olan projelerin yanı sıra BTÜ öğretim üyelerinin hazırladığı ve TÜBİTAK tarafından desteklenen yedinci proje olan bu projenin 24 ay süreceği ve bu süre boyunca, proje kapsamında yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs olanağı da sağlanacağı belirtildi.

bursa teknik

 

Kaynak : haberyurdum

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*