Akaryakıt ve LPG sektörlerinde köklü değişiklikler geliyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt ve LPG sektörlerinden çekiliyor. Bu sektörlerde lisanslama ve lisans iptaline ilişkin işlemleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yapacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ‘Akaryakıt Piyasası Yasa Tasarısı Taslağı’nı Bolu’da geçtiğimiz cumartesi günü yapılan toplantıda, akaryakıt ve LPG sektörlerine açtı. Taslağa göre akaryakıt piyasasına ilişkin düzenlemeler Enerji Bakanlığı’nın görevleri arasına alınıyor. Petrol Piyasası Kanunu ve LPG Piyasası Kanunu yürürlükten kaldırılıyor. Taslağa göre kaçakçılıktan dolayı haklarında kesinleşmiş mahkûmiyet kararı olanlara lisans, müstakil depolama ve bayi faaliyet izni verilmeyecek.

NELER DEĞİŞECEK?

RAFİNERİCİ DAĞITICI OLABİLECEK: Rafineri lisansı sahipleri akaryakıt dağıtım şirketi kurabilecek.

DENETİM SANAYİ BAKANLIĞI’NDA: Akaryakıt piyasası faaliyetlerinin denetimi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca yürütülecek. Bakanlık bu amaçla dışarıdan hizmet alabilecek.

OTOGAZA ULUSAL MARKER: Ulusal marker otogaz LPG, otogaz LNG ve otogaz CNG dışındaki akaryakıtların tümüne uygulanacak.

PROMOSYON SERBEST: Bir süre önce kaldırılan promosyon uygulaması da yeniden serbestleştiriliyor. Ancak burada bayilerin kampanyaya katılımı isteğe bağlı olacak.

akaryakıt

 

Kaynak :haberturk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*