Telefonumuzun pil süresini uzatmak elimizde..”Batarya Kalibrasyonu en önemlisi”

Akıllı telefon kullanıcılarının en büyük problemi olan pil süresi, uygulanan bazı yöntemlerle sorun olmaktan çıkıyor.
Akıllı telefon sahibi olmak, hangi markanın hangi modelini kullanırsanız kullanın, evden çıkarken şarj aletini yanından eksik etmemek demektir. Kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştıran bu akıllı cihazlar, düşük pil süreleri nedeniyle de pek çok sıkıntıyı beraberinde getiriyor. Akıllı telefon kullanan biri için pil seviyesi yüzde 20’nin altına düştüğü an tehlike çanları çalmaya başlıyor. Teknoloji meraklıları tarafından geliştirilen pil süresini uzatma yöntemleri ise oldukça işe yarıyor.

ÇALIŞAN UYGULAMALARI PASİF EDİN

Arka planda sürekli çalışan uygulamalar ve internet bağlantısının gerekmediği anlarda Wi-Fi ya da 3G kullanmak şarjın hızlı bitmesine neden oluyor. Bu uygulamaları kapatmak ise şarjın daha uzun dayanmasını sağlamakla kalmıyor, cihazınıza hız olarak da geri dönüyor. Ayrıca telefonunuzun şarj düşmanı bir diğer özelliği olan ekran parlaklığını azaltarak ve bulunduğunuz konumu algılamaya çalışan uygulamaları pasif ederek de bataryanızın ömrüne katkı sağlayabilirsiniz. Uzun bir pil ömrü için tavsiye edilen bir diğer yöntem de şarjınız azaldığında telefonu uçak moduna almanız ve bildirimleri kapatmanız. Sosyal ağ ve çeşitli uygulamalardan gelen anlık bildirimler, hayatı yakalamanıza yardımcı olsa da şarjınızın en büyük düşmanları. Bilinenin aksine telefonu şarj etmek için mevcut şarjın bitmesini beklemek de tarihe karıştı. Akıllı sayılamayacak cihazlarda işe yarayan bu yöntem, yeni telefonlar için sözkonusu değil. Hatta telefonu şarj etmek için, şarjın bitmesini beklememek ve seviyenin yüzde 40’a düştüğü anlarda telefonu şarja takmak tavsiye ediliyor. Belirli periyotlarda batarya kalibrasyonu yapmak da pilin ömrünün uzun olması için gerekiyor. Akıllı telefonlarda yaşanan batarya sorunlarında uygulanan bazı işlemler ile pilin eski performansına kavuşturulması anlamına gelen batarya kalibrasyonu sonrasında cihazların performansında gözle görülür bir artış yaşanıyor.

KALİBRASYON NASIL YAPILIR ?

Yetkili servisler tarafından da önerilen batarya kalibrasyonu işlemini gerçekleştirirken telefonu kullanmamak ve mümkünse uçak moduna almak da fayda var. Batarya kalibrasyonunun basamakları ise şöyle: “Şarj seviyesi yüzde 1’de iken şarja bağlanan cihazı, şarj LED’i yeşil olduktan sonra yarım saat kadar daha şarj ederek şarjdan çekin ve telefonu kapatın. Kapalı halde iken şarja bağlayarak yeşil LED yanıncaya kadar şarjda bırakın ve yeşil LED yanmasına rağmen yarım saat daha şarjda olmasına devam edin. Son basamak olarak ise telefonu şarjdan çekip açın ve yeşil LED yandıktan yarım saat sonraya kadar şarj edin. Artık telefonunuzun kalibre işlemini tamamlamış ve pil performansınızı arttırmış olacaksınız.”

telefon

 

Kaynak :turkiyegazetesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*