Ruslar taşınabilir radyolojik ve kimyasal keşif sistemini geliştirdiler.

Moskova Bilimsel Araştırma ‘Spektr’ Şirketi’nin mühendisleri taşınabilir radyolojik ve kimyasal keşif sistemini geliştirdiler. Bu sistem nükleer ve kimyasal tesislerde olağanüstü acil durumların meydana gelmesi, teröristlerin kirli bomba kullanması halinde yeri doldurulamaz olabilir. Çevre durumunu izleyen ve araştıran taşınabilir sensörler keşif çalışmalarının yapıldığı bölgenin farklı noktalarına yerleştirilebilir. Elde edilen bilgileri inceleme kompleksi arazi aracı üzerinde bulunur. Spektr Şirketi Genel Müdürü Yardımcısı Tatyana Lebedeva, bu kompleksin birkaç dakika içerisinde işler hale getirilebildiğini kaydederek şunu söyledi:

Biz gama radyasyon ışınlarının güçünü ve kimyasal maddelerin konsantrasyonunu kontrol edebiliriz. Radyolojik ve kimyasal kontrol sensörleri şehirde beş kilometrelik mesafede, kırsalda ise coğrafyaya göre 10 kilometrelik ve daha fazla mesafede yer alabilir. Veriler 8 saat boyunca durmadan aktarılıyor’.

Taşınabilir sensörlerin çalışması tamamen hava geçirmez arazi aracından izlenebilir. Özel olarak tasarlanan havalandırma sistemi araç içinde aşırı basınç koşullarını yaratarak içine zehirli havanın girmesini imkansız yapıyor. Ayrıca arazi aracı çevre durumunu araştıran özel sensör ile donatılmış. Bu sensör radyasyon ışınları kaynağının yönünü tespit edebilir. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı Radyolojik, Kimyasal ve Biyolojik Savunma Dairesi Müdürü Alexey Kudyakov, araç içindeki güçlü bir bilgisayarın elde edilen verilere dayanarak online rejiminde radyolojik durum haritasını çizdiğini anlatarak şunları söyledi:

Veriler otomatik olarak harita üzerine aktarılıyor. Sistem çalışmalarını tamamladığında acil durum bölgesinde çevrenin kirlenmesi ile ilgili bilgileri içeren bir rapor veriyor’.

Kesin ve doğru bilgiler en zor durumlarda bile hızlı önlemler alma imkanını tanıyor. Japonya’daki Fukushima nükleer santrali kazasında hızla doğru kararın verilmemesi bunun o kadar felaket sonuçlarına yol açmıştı. Bilgilerin kaza yerinden yüzlerce kilometrede bulunan analitik araştırma merkezine büyük bir gecikmeyle ulaşması yüzlerce bin kişinin zehirlenmiş bölgeden tahliye edilmesini gerekli yapmış, kaza etkilerinin bertaraf edilmesi ise milyarlarca dolara mal olmuştu. Spektr Şirketi Genel Müdürü Alexander Zaytsev konu ile ilgili şunu söyledi:

Fukushima’da böyle araçlar kullanılsaydı hedefler daha etkin bir şekilde yerine getirilecekti. Bu yüzden Rusya’da havadaki radyasyon oranını kontrol etme imkanını veren kompleksi geliştirme kararı alınmıştır’.

Radyolojik ve kimyasal keşif çalışmaları için geliştirilen ilk sivil arazi aracı artık Acil Durumlar Bakanlığı’nın Moskova Merkezi’ne teslim edildi. Böyle yüksek teknoloji araçları burada sabırsızlıkla bekleniyordu, çünkü yabancı yapım benzerilerinin fiyatı kat kat daha yüksektir.

Yakın zamanda böyle 9 keşif aracının üretilip Rusya’nın tüm federal bölgelerine gönderilmesi planlanıyor.

radyayon

 

Kaynak :turkish.ruvr.ru

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*