Kimyevi İlaçlara Karşı Biyoteknik Mücadele Yöntemleri Araştırılıyor

Bitkisel üretimi olumsuz etkileyen zararlı organizmalarla mücadelede kimyevi ilaç kullanımına seçenek olarak, insan sağlığına ve çevreye dost yöntemleri tartışmak amacıyla “Biyoteknik Mücadele Sempozyumu” düzenlendi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından İzmir’de düzenlenen sempozyuma, 81 il müdürüyle birlikte Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı şube müdürleri, zirai karantina ve enstitü müdürleri katıldı. Sempozyum aracılığıyla üreticiler, kamu ve özel sektör temsilcileriyle biraraya gelme imkanı buldu.

Sempozyumda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, zararlılara karşı kimyevi maddelerle yapılan mücadelenin birtakım olumsuzluklarının fark edilmesi üzerine çevreye dost yeni formüller üzerine çalıştıklarını söyledi. Gıda Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nevzat Birişik ise, “İlkini düzenlediğimiz bu sempozyum için İzmir’i seçmemiz elbette tesadüf değil. En önemli nedeni İzmir’in çiftçisidir, bu bölgenin ilme, aydınlığa açık insanıdır. Alternatif mücadele yöntemlerinin kullanılacağı en son il İzmir, çünkü burada sanayiye bağlı kirlilik var. Bu da faydalı organizmalar üzerinde baskı oluşturuyor. İzmir sıcak, sıcaklık varsa çok fazla zararlı organizma var demektir. Eski bir tarım kültüründen bahsediyoruz. Her yer ekilmiş, biçilmiş, yıllarca ilaçla, gübreyle kirletilmiş demektir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen organik tarım en iyi İzmir’de yapılıyor. Demek ki bizim bildiğimiz bazı doğrularda bir yanlışlık var. Eğer bugün İzmir, Türkiye’nin en çok organik ürün üreten ili, organik tarımın ihracat merkeziyse bu iş bilimsel olarak yapılıyor demektir.” dedi.

Sempozyuma evsahipliği yapan İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal da güvenilir ve sağlıklı gıda üretiminin günümüz dünyasının vazgeçilmezi haline gelmesiyle bakanlığın bu doğrultuda yeni üretim modelleri projelendirdiğini anlattı. Biyoteknik ve biyolojik mücadele yöntemleri konusunda üreticinin yüzde 50 oranında hibe desteğinden faydalanabildiğini belirten Güldal, 2012 yılında İzmir’de 3 bin 41 dekarlık alanda 123 bin 305 lira destekleme ödemesi yapıldığını kaydetti. Bu yıl bitkisel üretimde desteklenen ürün çeşitliliğinin arttırıldığını, zeytin, nar ve kayısının da kapsama alındığını sözlerine ekledi.

kimya 1

 

Kaynak : haberler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*