Türkiye’de mesleki eğitimde ilk kez Uludağ Üniversitesi tarafından uygulanan yöntemle 12 Öğrenci 1+1 uluslararası çift diplomalarını aldı

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’ndan 12 öğrenci çift diplomalarını aldı. Yüksekokul ile İngiltere’deki City College Brighton and Hove ve Havering College arasında iki yıl önce başlatılan ve Türkiye’de mesleki eğitimde ilk kez uygulanan yöntemle eğitimlerini tamamlayan öğrenciler, dünyanın 115 ülkesinde tanınan EDEXCEL akreditasyonuna sahip çift diploma sahibi oldu.

Eğitimlerinin birinci sınıfını Uludağ Üniversitesi’nde, ikinci sınıfını İngiltere’de tamamlayan 1+1 çift diploma öğrencileri için UÜ Rektörlük Salonu’nda diploma töreni düzenlendi. Bursa Teknik Üniversite Rektörü Prof. Ali Sürmen’in yanı sıra öğrenci velilerinin de katıldığı törende konuşan UÜ Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, 7 üniversite ile başlayan programı sadece Uludağ Üniversitesi’nin bitirebildiğini ifade etti. Rektör Dilek, şunları ifade etti: ’Emeği geçen tüm hocalarıma ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Farklı bir eğitim modelini uyguladılar, fedakarlıklar yaptılar, ama bugün o fedakarlıklarının ürününü aldılar. Sadece kendileri değil üniversitemiz de onların bu gayretiyle ayrıcalıklı ve özel üniversite olduğunu YÖK nezdinde ülkemizle paylaşmış oldu. Bu eğitim programı çok özel bir program. Bu programdan mezun olan evlatlarımızın özel öğrenciler olduğunu biliyoruz. Kendilerinin de bunun farkında olmaları lazım. 7 öğrencimiz lisans öğretimine devam edecek, ama biz tamamının lisans öğretimine devam etmesini istiyoruz ve destekliyoruz.”

UÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Rıdvan Ezentaş, YÖK’ün 1+1 Çift Diploma Projesi’ne 2009 yılında başladıklarını ifade etti. Prof. Dr. Ezentaş, şu bilgileri verdi: ’Öğrencilerimizin 1+1 çift diploma projesi ile İngilizce hazırlık sonrasında bir yıl Türkiye’de ve bir yıl yurt dışında eğitim görerek her iki eğitim kurumunun da diplomasını almak demektir. Bu projeye 2009 yılında YÖK tarafından seçilmiş 21 üniversite ile birlikte başladık. İlk olarak 2010 yılında bizimle birlikte 4 özel ve 3 devlet üniversitesi bu proje kapsamında ilk öğrencilerimizi aldık. Öğrenci alan diğer 7 üniversitenin birtakım sebeplerden dolayı programı devam ettiremediği bir ortamda yalnız kalmak bizi üzse de yolumuza devam ederek, bugün Türkiye’de bunu başarmış tek ve ilk üniversite olmak Uludağ Üniversitesi mensupları olarak bizlere gurur vermektedir. Bu projeyi başarmamız da bu projeye inanmış iyi bir akademik kadro ile mezun olan 12 öğrencimizin payı çok büyüktür.”

Mezun olan öğrencilerden Denizcan Peltek, yaşadıkları zorlukları anlattı. Peltek, ’Bizim için önce hazırlık sınıfını, ardından İngilizce olarak birinci sınıfı çok farklı sistemde başarmak, ardından İngiltere’ye gidip yine farklı bir kültürün içinde okumak gerçekten çok önemli bir başarı. Üstelik bu süreci inanılmaz anılarla, bir daha yaşanması güç arkadaşlıklarla tamamladık. Hayatın zorluklarını derinden hissettik, çalışıp para kazanmanın zorluğunu gördük. Ve bugün hepimiz İngiltere’ye tekrar dönüp mühendislik eğitimini tamamlamayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

Öğrencilerin diplomalarını UÜ Rektörü Kamil Dilek ile Teknik Üniversite Rektörü Ali Sürmen verdi.
uludağ

 

Kaynak :haberfx

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*