İki üniversite öğrencisinin gerçekleştirdiği lazerli sistemle düşman mermisi namludan çıktıktan sonra tespit edilecek.

İki üniversite öğrencisinin gerçekleştirdiği lazerli sistemle düşman mermisi namludan çıktıktan sonra tespit edilecek. Yıldız Teknik (YTÜ)ve Orta Doğu Teknik (ODTÜ)üniversitelerinde okuyan iki öğrencinin geliştirdiği proje ile düşman ateşi lazerlerle tespit edilecek. Sınırda düşman ateşinin geldiği noktalarda önemli görev üstlenecek sistemle ani baskınlar sırasında merminin nereden geldiğini bir saniye gibi kısa bir sürede tespit edilip karşılık verilmesi sağlanıyor.YTÜ Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisi Furkan Kutluca ve ODTÜ Kimya Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisi Ertuğrul Kılıç’ın gerçekleştirdiği Düşman Ateşi Tanıma Sistemi ile sınır karakollarında yaşanan problemlerden birine çözüm üretilmiş oldu. Yeni sistem, son dönemde Suriye’de yaşanan iç savaşla gündeme gelen sınır birliklerine yapılan taciz atışlarında da önemli rol üstlenecek.

HAVADAKİ MERMİYİ TESPİT EDECEK

Sistem arka arkaya yerleştirilecek noktasal tespit yapabilen iki ayrı lazer perdesi ile çalışıyor.Geçit(pencere) şeklindeki alanda içinden geçen mermiyi algılıyor. Arka arkaya iki ayrı lazer perdesinden geçen merminin yönü doğrusal olarak tespit ediliyor. Lazer perdelerinde tespit edilen noktalar bilgisayar ortamına aktarılarak koordinat sistemine yansıtılıyor ve kurşunun geçtiği yörünge belirleniyor. Ardından gözetleme kulelerine yerleştirilen sistem sayesinde ateşin açıldığı bölge ışıklandırılıyor ve bir saniye gibi kısa bir sürede askeri personel saldırının yeri ile ilgili bilgilendiriliyor.

MEŞRUBATTAN SAVUNMA SİSTEMİNE

Başarılı iki öğrencinin sitemi üretme şekillei de dikkat çekti. Meşrubat fabrikalarında hatalı veya delik kutuların tespit edilmesine yarayan lazer perdelerinden esinlenen iki öğrenci bu sistemi Düşman Ateşi Tanıma Sistemi’ni geliştirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği öğrencisi Furkan Kutluca, yaklaşık 1.5 sene sonunda sistemi oluşturduklarını belirtti. Sistemin yaklaşık 25 bin lira gibi bir maliyetle hayata geçirilebileceğini ifade eden Kutluca, maddi desteğin gelmesi halinde kısa bir süre içinde hazır olacağını aktardı.Kutluca, proje süresince kendilerine destek veren Yıldız Teknik Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden hocalarına da teşekkür etti.
mermi

 

Kaynak :haberdar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*