Kimyasal maddelerle çalışanlara yeni düzenleme

Kimyasal maddelerle çalışanlara yeni düzenleme.İşveren, çalışanların bu maddelere maruz kalmasını önlemek, bunun mümkün olmadığı hallerde en aza indirmekle hükümlü olacak. Ayrıca bazı maddelerde belirtilen doz aşılırsa üretimi yasaklanacak.

Kimyasal maddelerle çalışan iş yerlerine yönelik yeni düzenleme geldi. Buna göre, işveren, kimyasal maddelerle çalışmalarda, çalışanların bu maddelere maruz kalmasını önlemek, bunun mümkün olmadığı hallerde de en aza indirmek ve çalışanların bu maddelerin tehlikelerinden korunması için gerekli tüm önlemleri almakla yükümlü olacak.

ÇALIŞANIN GÜVENLİĞİ İÇİN

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. İşyerinde kullanılan veya herhangi bir şekilde işlem gören kimyasal maddelerin etkilerinden kaynaklanan mevcut veya ortaya çıkması muhtemel risklerden çalışanların sağlığını korumak ve güvenli çalışma ortamı sağlamak için asgari şartları belirlemeyi amaçlayan yönetmelik, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren ve kimyasal maddelerin bulunduğu, kullanıldığı veya herhangi bir şekilde işlem gördüğü tüm işyerlerini kapsayacak.

EN AZ SAYIDA ÇALIŞANLA

Tehlikeli kimyasal maddelerle çalışmalar, en az sayıda çalışanla yapılacak, çalışanların maruz kalacakları madde miktarlarının ve maruziyet sürelerinin mümkün olan en az düzeyde olması sağlanacak, iş yerinde kullanılması gereken kimyasal madde miktarı en az düzeyde tutulacak. İş yeri bina ve eklentileri her zaman düzenli ve temiz tutulacak, çalışanların kişisel temizlikleri için uygun ve yeterli şartlar sağlanacak.

‘DAHA AZ TEHLİKELİ’Sİ SEÇİLECEK

Tehlikeli kimyasal maddelerin, atık ve artıkların iş yerinde en uygun şekilde işlenmesi, kullanılması, taşınması ve depolanması için gerekli düzenlemeler yapılacak, ikame yöntemi uygulanarak, tehlikeli kimyasal madde yerine çalışanların sağlık ve güvenliği yönünden tehlikesiz veya daha az tehlikeli olan kimyasal madde kullanılacak.

ŞU MADDELERE DİKKAT

Çalışanların, “2-naftilamin ve tuzları”, “4-aminodifenil ve tuzları”, “Benzidin ve tuzları” ve “4-nitrodifenil”den veya bu maddelerin kullanıldığı işlemlerden kaynaklanan sağlık ve güvenlik risklerinden korunması için bu maddelerin belirtilen oranlardan fazla bulunması halinde bu maddelerin üretilmesi, kullanılması ve işlemlerin yapılması yasak olacak.

Bu yönetmeliğin yayımlanmasıyla, 26/12/2003 tarihli ve 25328 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik de yürürlükten kaldırılmış oldu.
chem

 

Kaynak : Akşam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*