Bayat Ekmekler Biyoetanole Dönüşüyor

8de56 bayat ekmekler biyoetanole dc3b6nc3bcc59fc3bcyor
8de56 bayat ekmekler biyoetanole dc3b6nc3bcc59fc3bcyor

Bayat Ekmekler Biyoetanole Dönüşüyor. Gazi Üniversitesi Kimya Fakültesi Biyokimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Elif Loğoğlu, bayat ekmeğin yapısındaki nişastayı glikoza, glikozu da mayalayarak benzinin katkı maddesi biyoetanole dönüştürdü

Gazi Üniversitesi (GÜ) Kimya Fakültesi Biyokimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Elif Loğoğlu, evinde ekmeğin israf edilmesine dayanamadı ve bayat ekmeğin yapısındaki nişastayı glikoza, glikozu da mayalayarak benzinin katkı maddesi biyoetanole dönüştürdü. Kadın Hareketi Derneği Genel Başkanı ve Ekmek Üreticileri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olan Loğoğlu, “Bir kadın olarak, evimde biraz ekmek israf olsa rahatsızlık duyuyorum. Sofraya bir ekmeği getirmek zorken israf büyük boyuttaysa, bunun değerlendirilmesi gerektiğini düşündüm. Yaptığımız incelemeler sonucu ülke ekonomisine en çok katkı sağlayabilme yolunun, bayat etmekten biyoetanol üretmek olduğunu gördük” dedi.

Bu alanda çalışma yok

Bayat ekmeği, bu alanda bir çalışma yapılmadığı için tercih ettiklerine dikkati çeken Loğoğlu, şöyle konuştu: “Biz bu çalışmayla ekmeğin yapısında olan nişastayı glikoza çeviriyoruz. Ne kadar nişastayı glikoza dönüştürebilirseniz alkole dönüştürme oranı da o kadar yüksek. Nişastanın hidrolizi kolay bir şey değil, bunun için farklı bakterilerden yararlandık. Bakteriler, nişastayı hidrolizleyen enzimleri üreten bedava işçilerimiz bizim. Bu enzimlerden yararlanarak nişastayı yüksek oranlarda glikoza hidrolizeledik, bunu da mayalayarak, alkolümüzü elde ettik.”

Benzinin 5’te biri

Loğoğlu, çalışmanın başarıyla sonuçlandığını anlatarak, “Elde ettiğimiz alkol, ülkemizde yüzde 5 oranında benzine katılarak kullanılabilir. Şu anda araçların müsaade ettiği resmi rakam bu, ama bu yüzde 20’lere de çıkarılabilir. Yeni üretilecek araçlarda motorlar bunu tolere edecek düzeyde. Biyoetanolün fiyatıyla benzinin fiyatını karşılaştırdığımızda da 5’te biri olan bir ürünü, benzin içerisinde değerlendirmiş oluyorsunuz” diye konuştu.

Benzin içerisine katılan yüzde 5’lik alkolün sadece yarısının Türkiye’de üretilebildiğini öne süren Prof. Dr, Elif Loğoğlu, farklı maddelerden biyoetanol üretilmesinin ekonomi için kazanç olacağını sözlerine ekledi.

Yıllık getirisi 250 milyon TL

Projeyi Loğoğlu ile birlikte yürüten GÜ Analitik Kimya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Özcan Yalçınkaya da Türkiye’de günlük yaklaşık 100 milyon adet ekmek üretildiğini söyledi. Yalçınkaya, “Ülkemize günlük 456 bin ton ekmek israf ediliyor. Bu kadar ekmekten 150 bin litre alkol elde edilebiliyor. Bu alkolün katma değeri, yıllık mali getirisi 250 milyon lira. Bu parayla yaklaşık 10 hastane, 60 tam donanımlı okul yapılabiliyor. Biz bu ekmeklerin çöpe gitmesi yerine, ülke ekonomisine katkı sağlaması için değerlendirdik” dedi.

Prof. Dr. Elif Loğoğlu, Ekmek Üreticileri Federasyonu’nun da yönetiminde…Loğoğlu, evinde ekmek israfından dolayı üzüntü duymuş ve atıl ekmeklerin ekonomiye kazandırılması için bu çalışmayı gerçekleştirmiş.

Bayat Ekmekler Biyoetanole Dönüşüyor

Kaynak : gazetevatan

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: