Yapay zeka mizahta bile insanları geçmeyi başardı

Son birkaç yılda süratle gelişen yapay zeka, çeşitli meslekleri insanların elinde alma korkusu da yayıyor.

Sanat ve cümbüş kesimi çalışanları da bu listede yer alırken, geçen yılın ses getiren Hollywood grevlerinde bu sıkıntıya tartı verilmişti.

Yapay zeka ve insanların esprileri karşılaştırıldı

Kısmen bu kaygıların ne kadar gerçekçi olduğunu test etmek isteyen araştırmacılar, ChatGPT ve insanların yaptığı esprileri karşılaştırdı.

Çalışmada, haberlere getirdiği hicivli yorumlarıyla bilinen ABD merkezli medya kuruluşu Onion’ın başlıkları da yer aldı.

Hakemli mecmua PLOS One’da çarşamba günü yayınlanan araştırmada, 105 iştirakçiden üç yönergeye nazaran espri yazması istendi.

Katılımcıların akronimlerden esprili tabirler çıkarması, cümleleri komik bir halde tamamlaması ve varsayımsal senaryolarda sert alaylar içeren latifeler yapması gerekiyordu.

Yüzde 70 yapay zekayı komik buldu

Aynı yönergeler ChatGPT 3.5’e verildikten sonra iki taraftan gelen espriler karıştırılarak 200 kişinin beğenisine sunuldu.

Hangi latifeyi kimin yaptığını bilmeyen iştirakçilerin yüzde 70’i, yapay zeka sohbet botunu daha komik buldu.

Katılımcıların yüzde 25’i insanların yaptığı esprileri tercih ederken, yüzde 5’i iki tarafın eşit derecede komik olduğu görüşündeydi.

Bu çalışmanın sonucunda iki tarafın komiklik derecesi ortasında kayda paha bir fark görülmedi. Birinci 4’te Onion ve ChatGPT’nin ikişer başlığı yer alırken, “Bölge halkından bir adam yeni bir his keşfetti ama yeniden de bunu düzgün bir halde tanımlayamıyor” başlığıyla birinci sıra yapay zekanın oldu.

“Duyguları hissetmese de espriyi takdir etme hissine sahip”

Çalışmayı yürüten Drew Gorenz, bulguları şöyle pahalandırıyor:

ChatGPT hisleri hissetmese de yenilikçi latifeleri ortalama bir beşerden daha uygun yaptığından bu çalışma, sahiden güzel bir latife yapmak için yeterli bir espriyi takdir etme hissine gerek olmadığına dair ispatlar sunuyor.

“Ciddi bir istihdam tehdidi”

Independent’ın haberine nazaran; bulguların, cümbüş kesimi çalışanları açısından telaş verici olduğunu düşünen araştırmacılar, makalede “Günlük bağlantılarını bir doz mizahla geliştirmek isteyen şahıslar için sonuçlar daha olumlu. Lakin sonuçlarımız, geniş lisan modellerinin profesyonel güldürü muharrirleri açısından önemli bir istihdam tehdidi oluşturabileceğini gösteriyor.” diye yazıyor.

Öte yandan çalışmada, yazılı esprilere yer verildi. Mizahın tonlama ve duraklama üzere öğeleri göz önüne alınırsa, yapay zekanın komedyen yahut stand up sanatkarlarının yerini alması daha güç görünüyor.

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*