Yapay zeka takviyeli uzuv takibinden, çipli toplara kadar: İşte Euro 2024’te kullanılan teknolojiler

Özel Haber

Dünyanın dört bir yanındaki futbol severleri heyecanlandıran Euro 2024, geçtiğimiz hafta Almanya’da başladı.

Bu turnuvada kullanılan akıllı teknolojiler, hakemlerin her zamankinden daha gerçek kararlar almasına yardımcı olacak.

Video tekrarlarından ilişkili kibrit toplarına ve yarı otomatik ofsayt teknolojisine kadar, turnuva boyunca kullanılacak olan teknolojileri derledik.

Şahin gözü

Frank Lampard’ın 2010’daki sayılmayan golünün acısını hâlâ hatırlayan İngiliz taraftarlar, kale çizgisi teknolojisinin bu turnuvada kullanılmasından keyifli.

Teknoloji, topun tamamının kale çizgisini geçip geçmediğini anında belirliyor ve çıplak insan gözüyle görülemeyecek kadar yakın olan durumlar için epey yararlı oluyor.

10 Alman stadyumunun tümü, İngiliz firması Hawk-Eye Innovations yahut Alman firması Vieww tarafından geliştirilen kale çizgisi teknolojisi sistemleriyle donatıldı.

Her kaleyi işaret eden yedi kamera (stadyum başına 14 adet) çatıya monte ediliyor ve toplu olarak topun kesin pozisyonunu veriyor.

Topun kale çizgisini geçtiği kabul edilirse, maç vazifelilerinin taktığı saat gibisi bir alıcıya bunun gol olduğunu bildiren elektronik bir ileti gönderiliyor.

Video yardımcı hakemler (VAR)

Sevseniz de sevmeseniz de Euro 2024’te görüntü yardımcı hakem (VAR) kullanılıyor .

VAR, hakemin gözden kaçırmış olabileceği durumları incelemek için anlık görüntü tekrarlarından faydalanıyor.

VAR grubu değerli kararlar konusunda hakeme tavsiyede bulunsa da sistemin muhalifleri bunun birden fazla vakit maçın akışını kesintiye uğrattığını ve insan muhakemesi açısından kimi önemli kusurlara davetiye çıkardığını sav ediyor .

Tüm Euro 2024 maçlarında Leipzig’deki teknoloji merkezinde bir VAR takımı vazife yapıyor.

Geçtiğimiz yıl FIFA Bayanlar Dünya Kupası’nda hakemler, VAR incelemelerinin kararını stadyuma açıklamak için mikrofonları kullanmıştı. Fakat UEFA, Euro 2024’te bunu yapmayacağını doğruladı.

Turnuvada alınan tüm VAR kararlarının sonuçları, artık stadyumdaki dev ekranlara yansıtılıyor.

Yarı otomatik ofsayt teknolojisi

Yarı otomatik ofsayt teknolojisi, hakemlerin süratli bir halde hakikat karara varmalarına yardımcı olan, yapay zeka takviyeli akıllı bir sistemdir.

Teknoloji, oyuncuların uzuvlarını takip ederek ofsayt durumunda olup olmadıklarını tespit ediyor ve görüntü yardımcı hakeme (VAR) bir ikaz gönderiyor.

Euro 2024’ün tüm stadyumlarında, her oyuncunun bedenindeki 29’a kadar bilgi noktasından saniyede 50 defa bilgi toplayan 10 kamera bulunuyor.

Bu data noktaları, oyuncunun ayak uçlarından kollarına ve başının üstüne kadar yayılıyor.

Yapay zeka, kameralardan alınan imajları kullanarak pasın tam olarak ne vakit yapıldığını ve atak oyuncusunun savunma oyuncularına nazaran hangi konumda olduğunu takip ediyor.

Yarım saniye içinde oyuncunun rastgele bir kısmının ofsayt olup olmadığını belirliyor ve akabinde bilgiyi doğrulayıp onaylayabilen ve hakemi bilgilendirebilen VAR operatörüne bir ihtar gönderiyor.

Yarı otomatik ofsayt teknolojisi, kameraların statik kale çizgisi yerine daima olarak hareketli objeleri izlemesi dışında kale çizgisi teknolojisine benzerlik gösteriyor.

Çipli top teknolojisi

UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası’nda birinci kere resmi maç topu, maç görevlilerine gerçek vakitli olarak kesin top bilgileri gönderen adidas kontaklı top teknolojisine sahip.

Oyuncu konum datalarını yapay zeka ile birleştiren bu yenilik, UEFA’nın yarı otomatik ofsayt teknolojisine (SAOT) katkıda bulunuyor ve maç içinde daha süratli karar verilmesini sağlıyor.

Çipli top teknolojisi ayrıyeten VAR yetkililerinin topa her bir dokunuşu tespit etmesine yardımcı olarak elle oynama ve penaltı olaylarını çözmek için harcanan vakti azaltıyor.

Bir süspansiyon sistemi tarafından topun ortasında havada tutulan sensör, VAR odasına saniyede 500 defa bilgi göndererek, vuruş yapıldığında pozisyonunun kesin olarak tespit edilmesini sağlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*