TÜRKSAT 6A uydusunun ABD seyahati başlıyor

DHA

Türkiye’nin önde gelen irtibat şirketi Türksat, bağlantı alanında sağladığı teknolojik yenilikler ve uzaya gönderdiği uydularla dikkat çekmeye devam ediyor.

Türksat, son yıllarda fırlattığı çağdaş irtibat uydularıyla hem ülke içinde hem de etraf bölgelerde bağlantı altyapısını güçlendirmeye yönelik kıymetli adımlar atıyor.

Türkiye’nin 29 yıl evvel uzaya gönderilen Türksat 1B ile başlayan uydu yayıncılığı serüveni, yarın fırlatılacak birinci yerli ve ulusal uydu Türksat 6A ile devam edecek.

Testler tamamlandı

Konuyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yazılı açıklama yaparak, Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal haberleşme uydusu Türksat 6A’nın üretim entegrasyon, test ve paketleme süreçleri Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi USET’te tamamlandığını belirtti.

Yarın başlayacak seyahat bir gün sürecek

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu sözler kullanıldı:

TÜRKSAT 6A uydusu fırlatmada misyon alacak çalışanla birlikte 4 Haziran Salı günü, Antonov AN-124 tipi kargo uçağı ile ABD’nin Florida eyaletinde Cape Canaveral Uzay Üssü’ne uğurlanacak.

4 Haziran Salı günü başlayacak hava seyahati yaklaşık 1 gün sürecek. Akabinde Cape Canaveral Uzay Üssü’ndeki Space X tesislerinde fırlatma prosedürleri başlatılacak. TÜRKSAT 6A’nın 8-15 Temmuz 2024 tarihleri ortasında yörüngesine fırlatılması planlanıyor.

Açıklamada, TÜRKSAT 6A uydusunu uğurlama merasimine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır’ın katılacağı, iki bakanın yarın saat 12.00’de TUSAŞ’ın Kahramankazan’daki tesislerinde 610 numaralı hangar önünde ortak açıklama yapacağı vurgulandı.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*