Türkiye’nin ikinci uzay seyahati başlıyor

AA

Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever’in uzay seyahati başlıyor..

Atasever, yarın gerçekleştireceği uzay seferine ait, “Uçuşta Azerbaycan bayrağı da Türk bayrağının çabucak yanında göğsümün üzerinde yer alacak. Nasıl yeryüzünde bu iki ülkenin bayrakları yan yanaysa bu iki millet omuz omuzaysa uzay seyahatim esnasında da tekrar yan yana olacaklar.” dedi.

Atasever, yarın yapılacak “Türk Uzay Bilim Misyonu Yörünge Altı Araştırma Uçuşu”nun, Nisan 2023’te ABD’nin Houston kentinde başlayan ve Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (ISS) uzanacak Ax-3 vazifesinin kesimi olarak kurgulanan bir eğitim adımı olduğunu söyledi.

“Aylardır çalışıyoruz”

Dolayısıyla bunun “herhangi bir ek maliyet doğurmadan” icra edecekleri bir uzay uçuşu niteliği taşıdığını vurgulayan Atasever, şöyle konuştu:

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK UZAY ve Türkiye Uzay Ajansı (TUA) olarak bu eğitim adımını da bilimsel misyona dönüştürdük. 7 farklı bilimsel deney seçtik. Bunların uzay aracına entegrasyonu üzerinde aylardır çalışıyoruz.

Uzay uçuşumuz için hiçbir ek maliyet çıkarmadan yeni bir bilimsel misyon türetmiş olduk. Umuyorum ki bu uçuş kapsamında gerçekleştireceğimiz deneyler ülkemizdeki uzay araştırma ve çalışmalarına kıymetli katkı sağlayacaktır.

Uçuş öncesi son hazırlıklarını yapıyor

Atasever, 28 Mayıs’ta ABD’de Axiom Space tesislerine deneyleriyle ilgili birtakım çalışmalar gerçekleştirmek için gittiklerini artık de New Mexico’da fırlatmanın gerçekleşeceği Spaceport tesisinde bulunduklarını söyledi.

Bu hafta boyunca uçuşa yönelik eğitimler aldıklarını belirten Atasever, mikro yer çekimi ortamında üzerinde taşıyacağı deney ekipmanlarını test etmek üzere yüksek hareket kabiliyetine sahip uçaklarla aerobik uçuşlar gerçekleştirdiklerini anlattı.

Atasever, uzaya giderken yanına alacağı eşyalara ait de şu bilgiyi verdi:

Cumhurbaşkanı’mızın Nisan 2023’te TEKNOFEST’teki tanıtımımızda teslim ettiği bayrak benimle birlikte olacak. Benim annemin memleketi olan Azerbaycan bayrağı da Türk bayrağının çabucak yanında göğsümün üzerinde yer alacak.

Nasıl yeryüzünde bu iki ülkenin bayrakları yan yanaysa bu iki millet omuz omuzaysa uzay seyahatim esnasında da yeniden yan yana olacaklar. Buna ek olarak ailemin ve yakın çalışma arkadaşlarımın onlar için değerli olan ve uzaya götürmem için bana teslim ettiği kimi minik nesneler de benimle olacak.

Uzay seyahatini “VSS Unity” aracıyla yapacak

Atasever’in yarın ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan Spaceport tesisinden gerçekleştireceği uzay seferi, uçuşu yapacağı uzay aracı açısından da özel bir ehemmiyet taşıyor.

Virgin Galactic’in bu yılki ikinci ve bu vakte kadarki 12’nci uzay uçuşunu gerçekleştirecek ve Atasever’in de içinde olacağı “VSS Unity”, bu uçuştan sonra emekliye ayrılacak.

Taşıyıcı uçakla havalanıyor

Atasever’in uzay seyahatini yapacağı “VSS Unity”, hibrit itki sistemiyle çalışan ve yine kullanılabilir bir yörünge altı uzay aracı olarak dikkati çekiyor.

Virgin Galactic’in internet sitesinde yer alan bilgilere nazaran, sahip olduğu hibrit roket motoru, “VSS Unity”nin yaklaşık 60 saniyede ses suratının 3 katı sürate ulaşmasını sağlıyor.

“VSS Unity”, yüksek irtifaya ve ağır yük kapasitesine sahip, özel üretim, dört motorlu, çift gövdeli bir taşıyıcı uçakla havalanıyor.

Ana gemi olarak da isimlendirilen bu taşıyıcı uçak, yaklaşık 50 bin fit irtifaya kadar çıkabiliyor. Bu irtifa, olağan bir uçağın yahut nakliye uçağının uçabileceği düzeyin çok üzerinde bulunuyor.

Roket motorunu ateşleyerek uzay seyahatine devam ediyor

Tuva Cihangir Atasever’in de yer alacağı “Galactic 07” uçuşunda, “VSS Unity” uzay aracının taşıyıcı araçla yaklaşık 45 bin fit irtifaya erişmesi, akabinde hibrit roket motorunun ateşlenmesiyle yaklaşık 90 kilometre irtifaya ulaşması öngörülüyor.

Roket motorunun yanmayı bitirdiği andan itibaren, hür düşüş fazına geçmesi ve bu andan itibaren mikro yer çekimi şartlarının oluşması bekleniyor.

Yaklaşık 3 dakika sürecek hür düşüş fazından sonra aracın atmosfere tekrar giriş yaparak kalktığı piste yanlışsız süzülerek inmesi öngörülüyor.

Uzaya gidişte ve dönüşte problemsiz ve inançlı bir seyahatin sağlanması için uçuşa iki uzman pilot liderlik ediyor.

İlk uçuşunu 2018’de yaptı

VSS Unity, birinci uzay uçuşunu 13 Aralık 2018’de gerçekleştirdi. Bu uçuşta, Kaliforniya’daki Mojave Hava ve Uzay Limanı’ndan kalkan araç birinci sefer uzaya ulaştı. 22 Şubat 2019’da gerçekleşen ikinci uçuşta, Virgin Galactic’in iki pilotun yanı sıra bir mürettebat üyesi yer aldı.

Spaceport tesisinden yapılan birinci uçuş olan ve 22 Mayıs 2021’de gerçekleşen “Unity 21” uçuşunda da uçuş sistemi test edilmeye devam edildi.

Virgin Galactic’in birinci tam mürettebatlı uzay uçuşu olan “Unity 22” ise 11 Temmuz 2021’de yapıldı. Bu uçuşa üç şirket çalışanının yanı sıra Virgin Galactic’in kurucusu Richard Branson da katıldı.

Ticari hizmet başlamadan evvel tam uzay uçuş sistemi ve astronot tecrübesinin son değerlendirmesi 25 Mayıs 2023’te gerçekleşen “Unity 25” uçuşuyla yapıldı.

Virgin Galactic’in fiyatlı yolcularla düzenlediği birinci ticari uzay uçuşu “Galactic 01” ise 29 Temmuz 2023’te gerçekleşti.

Virgin Galactic, yeni jenerasyon Delta uzay gemilerinin üretimine yöneldi

Atasever’in katılacağı “Galactic 07” uçuşu, VSS Unity’nin son ticari uçuşu olması açısından ehemmiyet taşırken, Virgin Galactic’in kaynaklarını 2026’da hizmete girmesi hedeflenen yeni jenerasyon Delta uzay gemilerinin üretimine adadığı devirde tarihi bir dönüm noktası olacak.

Virgin Galactic, 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Delta sınıfı uzay gemileri için Güney Kaliforniya’da yeni bir sistem entegrasyon tesisi açtığını duyurmuştu.

Açıklamada, Delta sınıfı uzay gemilerinin, “VSS Unity”nin aylık kapasitesinin 12 katı kapasiteyle ayda 8 uzay misyonunu gerçekleştirebilecek halde inşa edildiği aktarılmıştı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*