Japonlar canlı deriye sahip insansı robot geliştirdi

Bilim kurgu sinemalarında insansı robotlar o kadar gerçekçi ki onları gerçek bir beşerden ayırmak neredeyse imkansız.

Şimdi Japonya’daki bilim insanları, bu sinemaları gerçeğe dönüştürmeye bir adım daha yaklaştı.

Tokyo Üniversitesi’nden uzmanlar, laboratuvarda yetiştirilen insan derisinden robotik bir yüz geliştirdi.

Tüyler ürpertici görüntüde, tuhaf pembe yüzün güya bir peynir üzere gülümsemeye çalıştığı görülüyor.

Hasar görünce kendini iyileştiriyor

Bilim beşerlerine nazaran, gerçek deriye sahip robotlar sadece ‘giderek daha gerçekçi bir görünüme’ sahip olmakla kalmıyor, tıpkı vakitte hasar gördüklerinde kendilerini güzelleştirebiliyor.

Araştırma, Tokyo Üniversitesi’nden Profesör Shoji Takeuchi tarafından yürütüldü ve Cell Reports Physical Science mecmuasındaki yeni bir çalışmada detaylı olarak anlatıldı.

Profesör Takeuchi’nin laboratuvarı, biyolojik kas dokusunu, 3D baskılı laboratuvarda yetiştirilen etleri ve güzelleşebilen özel tasarlanmış deriyi kullanarak yürüyen küçük robotlar üretti.

Profesör Takeuchi, ‘İnsanlarla birebir yüzey materyali ve yapıya sahip bir yüz geliştirerek, insan görünümünü bir dereceye kadar taklit etmeyi başardık.’ dedi.

‘Mühendislik eseri cilt dokusu’, kültürlü etin geliştirilmesine benzeri halde, insan deri hücrelerinden bir örnek alınarak bunların laboratuvarda yetiştirilmesiyle yapılıyor.

Hücre kültürlerinden canlı deri üretmenin kendine has zorlukları olsa da en şiddetli kısım, derinin akrilik bazlı reçineden yapılmış robotik bir yüze bağlanmasını sağlamaktı.

Önceki prosedürler küçük çapalar yahut kancalar içeriyordu lakin bunlar, deri kaplamaları alabilecek ve hareket sırasında hasara neden olabilecek yüzey çeşitlerini sınırlıyordu.

Deriyi yapıştırmak için özel jel kullanıldı

Bunun yerine grup, yapışma için özel bir kolajen jeli kullandı ve robotun yüzüne özel delikler açarak laboratuvarda yetiştirilen cilt katmanının tutunmasına yardımcı oldu.

Küçük deliklerin dikkatli bir formda tasarlanmasıyla, araştırmacılar rastgele bir yüzey biçiminin üzerine deri uygulanabileceğini söylüyor.

Yüzünde deri bulunan robotlar, kendi kendini uygunlaştırma, yerleşik algılama yeteneklerine ve “giderek daha gerçekçi bir görünüme” sahip.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*