Apple otomasyona geçiyor: iPhone üretiminde çalışanların yarısı kovulacak

Apple’ın iPhone üretiminde otomasyonu artırarak montaj çizgilerindeki emekçi sayısını önümüzdeki birkaç yıl içinde yarı yarıya azaltmayı planladığı bildiriliyor.

Bu plan, üretim sürecinde robotlar ve öteki otomatik sistemlerin daha fazla kullanılmasını içeriyor.

Haberi birinci olarak Nikkei Asian Review duyurdu ve Apple’ın tedarikçilerine iPhone montaj sınırlarındaki personel sayısını azaltmalarını istediğini bildirdi.

Apple otomasyon ile daha süratli çalışacak

Otomasyon, iş gücü maliyetlerini değerli ölçüde azaltabilir. Bu da Apple’ın iPhone’ları daha düşük maliyetle üretmesine ve kar marjlarını artırmasına imkan tanıyabilir.

Ayrıca otomatik sistemler, insan personellere kıyasla daha süratli ve daha dengeli bir biçimde çalışabilir. Bu da üretim çizgilerinin verimliliğini artırabilir ve üretim müddetini kısaltabilir.

Apple bir müddettir Foxconn dahil olmak üzere başka üretim ortaklarına otomasyon yatırımları yapmaları için baskı yapıyor.

Ancak firmalar yüksek ön yatırım nedeniyle otomasyon sistemlerine para harcamak için pek de tez etmiyor.

Apple’ın geçen yıl Drishti isimli bir şirketi satın aldığı ve bu şirketin montaj sınırlarının görüntü imgelerini tahlil ederek, üretim problemlerini gerçek vakitli olarak tespit ettiği belirtiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*