Google takımı tam takım TBMM’de: Dijital telif konusu görüşülecek

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, bugün dijital telif yasası gündemiyle toplanacak TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nda sunum yapacak.

Toplantıda, yaklaşık 72 milyon internet, 62 milyon toplumsal medya ve yaklaşık 30 milyon da TikTok kullanıcısı bulunan Türkiye’nin dijital telif çalışmaları hakkında bilgi verilecek.

Yetkililer, Google temsilcilerine, Türkiye’nin dijital telif ve bu kapsamda habere de telif ödenmesi istikametindeki çalışmaları çerçevesinde“çifte standart uygulamaması” davetinde bulunacak.

Toplantı başladı

Komisyon, bugün saat 11.00’de AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında toplandı.

Komisyon Başkanı Yayman, konuyla ilgili daha evvel yaptığı açıklamada, şu tabirleri kullanmıştı:

Biz, emeğin çalınmasına, istismar edilmesine karşıyız. Google yetkililerinden Avrupa’da hangi normları ve adapları uyguluyorlarsa Türkiye’de de tıpkı normları ve tarzları uygulamasını istiyoruz.

“Teklif ortak akılla hazırlanacak”

Önce Kurulda bu mevzuyu olgunlaştıracağız, tüm tarafları bir ortaya getireceğiz ve herkesi dinleyeceğiz. Teklifi ortak akılla hazırlayacağız.

Yaz devrinde bu çalışmaları olgunlaştırır, bir çerçeve içerisine alırsak en azından Meclis açıldığı vakit bile Genel Kurul’a gelmesi çok çok kıymetli olacak.

Yayman, Google yetkililerinin Türkiye’deki çalışmaları hakkında bilgi vereceğini ve komitenin yalnızca dijital telif gündemiyle toplanacağını belirtti.

Toplantıda, Google yetkilileri ile birlikte Dijital Mecralar Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve medya temsilcileri yer alacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*