Günde 1 çay kaşığı tüketin, tümör büyümesini engelleyin…

Kekik (Thymus vulgaris), Akdeniz bölgesine has, Lamiaceae (Ballıbabagiller) ailesine ilişkin çok yıllık bir bitkidir.

Genellikle baharat ve tıbbi gayelerle kullanılır. Kekik, bilhassa mutfaklarda yaygın olarak kullanılan bir baharat olup, lezzet ve aroma katmak için çeşitli yemeklerde kullanılır.

Ayrıca tıbbi özellikleri nedeniyle sıhhat alanında da kıymetli bir yer fiyat.

Şimdilerde daha değere binen ve araştırmalara bahis olan kekik, bedenin hür radikaller üretmesini engellemeye yardımcı olacak güce sahip.

Böylece, tümör oluşumunun da önüne geçilmesini sağlıyor.

İşte kekik baharatının sıhhat üzerindeki olumlu tesirleri…

Tümör küçültücü

Bazı araştırmalar, kekikte bulunan bileşiklerin kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını engelleyebileceğini göstermektedir. Bilhassa timol ve karvakrol, anti-kanser özelliklere sahip bileşikler olarak öne çıkmaktadır.

Kekik, yüksek antioksidan kapasiteye sahiptir. Antioksidanlar, özgür radikallerin neden olduğu hücresel hasarı önleyebilir ve böylelikle kanser riskini azaltabilir.

Kolon, göğüs ve akciğer kanseri hücreleri üzerinde yapılan çalışmalarda bu bileşiklerin kanser hücrelerinin büyümesini inhibe edebileceği gösterilmiştir.

Kekik faydaları

Kekik, sindirimi kolaylaştırıcı tesiriyle bilinir. Şişkinlik, gaz ve mide rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kekikteki bileşikler, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Kekik, öksürük ve soğuk algınlığı üzere teneffüs yolu rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilir. Kekik yağı buharı, tıkalı burun ve bronşları açmaya yardımcı olabilir.

Kekikteki vitaminler (özellikle C vitamini) ve mineraller (demir, kalsiyum) bağışıklık sistemini takviyeler.

Kekik, kan basıncını düzenlemeye ve kolesterol düzeylerini dengelemeye yardımcı olabilir. Bu özellikler, kalp sıhhatini muhafazada değerli rol oynar.

Kekik yağı, antiseptik ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde cilt enfeksiyonlarını tedavi edebilir ve akne üzere cilt sorunlarını azaltabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*