Dünya hazırlıksız: 14 yıl evvel haberimiz olsa bile göktaşı çarpması kaçınılmaz

Saatte binlerce kilometre süratle Dünya’ya çarpan devasa bir uzay taşı, insanlığı büsbütün yok edebilir.

Endişe verici olan ise yeni raporlar, 14 yıl öncesinden bu cismi tespit etmiş olsak bile bu türlü bir olasılığa hazırlıklı olmadığımızı öne sürüyor.

NASA ve ABD hükümeti tarafından yayınlanan resmi dokümanda, asteroit felaketi idare planlarının kâfi seviyede olmadığı belirtiliyor.

Raporda, ‘Asteroit tehdidi senaryosunda uzay misyonları hakkında karar alma süreci hala belirsizliğini koruyor.’ denildi.

Simülasyon yapıldı

Tatbikat sırasında uzmanlar, daha evvel hiç tespit edilmemiş bir göktaşının yaklaşık 14 yıl içinde Dünya’ya çarpma ihtimalinin yüzde 72 olduğu varsayımsal bir senaryoya yönelik potansiyel ulusal ve global yansıları kıymetlendirdi.

Varsayımsal senaryonun bir modülü olarak cismin boyutunu, bileşimini ve uzun vadeli yörüngesini kesin olarak belirlemek mümkün değildi.

Ancak modeller, göktaşının çarpması durumunda bölgesel yahut ülke çapında bir alanı tahrip edebileceğini gösteriyor.

İşleri daha da karmaşık hale getiren şey, simülasyonda göktaşının Dünya’dan bakıldığında Güneş’in gerisinden geçmesi nedeniyle, gerekli takip müşahedelerinin en az yedi ay ertelenmesi gerektiğiydi ki bu da kritik bir vakit kaybıydı.

“Yeterli tedbirimiz yok”

Washington’daki NASA Genel Merkezi emekli gezegen savunma subayı Lindley Johnson, şunları söyledi:

Büyük bir asteroit çarpması, insanlığın yıllar evvelden varsayım edebilecek ve önlemek için harekete geçebilecek teknolojiye sahip olduğu tek doğal felakettir. Fakat ne yazık ki yeteri kadar tedbire sahip değiliz.

Bulgular, kaygı verici bir halde, “asteroid çarpması felaket idare planlarının tanımlanmadığını” ve insanların bu türlü bir uzay taşı hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayacak “küresel uyumun vaktinde yapılmasına” daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini öne sürüyor.

NASA’nın Dünya Yakınındaki Objeler Programı’na nazaran, Dünya’ya ortalama her 5 bin yılda bir futbol alanı büyüklüğünde bir kaya modülü çarpıyor ve her bir milyon yılda bir de medeniyeti sona erdiren bir asteroit düşüyor.

DART misyonu göktaşının yörüngesini değiştirmişti

NASA, DART asteroit saptırma misyonuyla çok değerli bir dönüm noktasına ulaşmıştı.

Eylül 2022’de DART uzay aracı kasıtlı olarak 17 milyon km uzaktaki bir asteroit olan Dimorphos’a çarptı.

Bu asteroit Dünya için bir tehdit oluşturmasa da başarılı vazife, bu türlü bir tekniğin, şayet gerekirse bir uzay kayasının yörüngesini etkileyebileceğini kanıtladı.

Bası asteroitler tehlikeli

2017 yılında yapılan bir araştırmaya nazaran, sırf çapı en az 18 metre olan asteroitler Dünya’ya gerçek yöneldiklerinde potansiyel olarak ölümcül olabiliyor.

Güneş Sistemi’ndeki bilinen en büyük asteroit olan Ceres, 160 km çapında ve insanların yaşayabileceği kadar büyüktür .

Neyse ki Ceres’in Dünya’ya çarpma ihtimali düşük, zira yörüngesi Mars ile Jüpiter ortasında ve Dünya’nın yörüngesiyle kesişmiyor.

Yapılan bir araştırmaya nazaran, birtakım uzay kayası cinslerinin insan imali rastgele bir objeyle saptırılması çok sıkıntı yahut imkansız olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*