Yapay zeka çağı: Pazar büyüklüğü 2030’da 1 trilyon doları aşacak

AA

Yapay zeka (YZ), son yıllarda birçok bölümde değerli bir rol oynamaya başladı. Bu teknolojiler, sıhhat, finans, perakende ve üretim üzere alanlarda otomasyon, bilgi tahlili ve karar verme üzere vazifelerde kullanılıyor.

Yapay zekanın benimsenmesinin artmasıyla birlikte, pazar büyüklüğünün de önümüzdeki yıllarda süratle yükselmesi bekleniyor.

Pazar büyüklüğü 1 trilyon dolara ulaşacak

Uzmanlar gelecek yıllarda yapay zeka alanında süratli bir büyüme öngörürken, şirketler bu alandaki “en düzgün beyinler” için yarışıyor.

Grand View Research’in araştırmasına nazaran, yapay zekada geçen yıl 196,6 milyar dolarlık mevcut pazar büyüklüğünün yıllık ortalama yüzde 36’nın üzerinde büyümeyle 2030’da 1 trilyon 800 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Büyük şirketler ilgi odağı oldu

Yatırımcıların ilgisinin bilhassa Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon ve Meta üzere büyük teknoloji şirketlerinin payları etrafında ağırlaştığı görülüyor.

Microsoft, 3,19 trilyon doları aşan piyasa bedeliyle ABD’nin en büyük şirketi pozisyonunda bulunuyor.

Apple, 2,91 trilyon dolarla ülkenin en pahalı ikinci şirketi olurken, yaklaşık yedi yıldır çalışmalarını yapay zeka odaklı sürdüren Google’ın ana şirketi Alphabet’in piyasa pahası ise 2,18 trilyon dolar olarak kaydediliyor.

Yapay zeka ve makine tahsilini 20 yılı aşkın bir müddettir odağında tutan Amazon ise 1,8 trilyon dolarlık piyasa kıymetine sahip bulunuyor.

Google’ın ana şirketi Alphabet, 2023’de yaklaşık 74 milyar dolar net kâr elde ederken, Microsoft 72 milyar dolardan fazla kâr açıkladı. Meta’nın yıllık kârı da geçen yıl neredeyse 40 milyar dolar oldu.

ABD’li şirketler dev yatırımlar yapıyor

ABD’li şirketlerin yapay zeka yatırımları konusunda bilgiler bâtın tutulurken, idare danışmanlığı şirketi EY’nin hesaplamalarına nazaran, ABD’li büyük teknoloji şirketlerinin araştırma ve geliştirme (AR-GE) harcamaları 2023’te 68 milyar euroya ulaştı.

ABD’li büyük teknoloji şirketlerinin milyar dolarlık piyasa kıymetleri ve kârları teknolojik liderliklerini genişletmelerine ve rakiplerini geride bırakmalarına imkan tanıyor.

ABD’li şirketler teknolojik bilgi ve hünerler için küçük şirketleri satın alıyor ya da onların işlerine yatırım yapıyor.

Ekonomiler ve toplumlar kritik bir halde bu şirketlere bağımlı hale gelirken uzmanlar, bu durumun bilhassa yapay zeka alanında çok hassas olduğunu vurguluyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*