iOS 18 ile iPhone’lara gelecek yeni özellikler ortaya çıktı

Apple’ın, iPhone için yeni yapay zeka dayanaklı özellikler içermesi beklenen, şirket tarihindeki ‘en büyük’ ​​iOS güncellemesini yayınlayacağı bildiriliyor.

Şirket, iOS 18’i haziran ayında yapılacak Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda duyuracak ve eylül ayında tanıtacağı yeni iPhone’larla birlikte kullanıma sunacak.

Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) aktifliğinin 10-14 Haziran 2024 tarihleri ortasında gerçekleşeceğini açıkladı.

Apple; iOS 18, iPadOS 18, tvOS 18, macOS 15, watchOS 11 ve VisionOS 2’yi tanıtmak için 10 Haziran Pazartesi günü ‌açılış aktifliği düzenleyecek.

iOS 18 ile iPhone’lara gelecek yenilikler

Tanıtım tarihi yaklaştıkça, iOS 18 güncellemesi ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

Yeni sürümle birlikte iPhone kullanıcıları, yapay zekâ yardımıyla kendilerine özel emojiler oluşturabilecek.

Apple’ın, şahsileştirilmiş emojiler oluşturmayı sağlayan bir yazılım geliştirdiği söyleniyor.

Ana ekranda daha fazla özelleştirme imkanı

iOS 18 hakkında çıkan bir başka özellik ise ana ekranla alakalı. Yeni sürüm, ana ekranı ferdileştirme seçeneğine sahip olacak.

Böylece kullanıcılar, ana ekrandaki uygulama simgelerini diledikleri yere sürükleyip bırakabilecek.

Ayrıca kullanıcılar, uygulamala logolarının renklerini değiştirebilecekler. Örneğin, toplumsal medya uygulamalarının logolarını maviye çevirerek başkalarından ayrılmalarını sağlayabileceksiniz.

Diğer yenilikler

Apple, şimdi yeni iOS 18 sistemine nelerin dahil edileceğini resmi olarak onaylamadı. Fakat analistler, yaklaşmakta olan güncellemenin tezli olacağını söylüyor.

Güncellemenin, daha akıllı ve hakikat cevaplar vermek için yapay zeka lisan modellerini kullanan revize edilmiş bir Siri sürümünü içermesi bekleniyor.

Apple Music, yeni iOS 17 ile Spotify tarafından sunulanlara emsal ortak çalma listelerine imkan tanıyan bir tekrar dizayna şahit oldu.

Ancak iOS 18, kullanıcıların teklif müzik listeleri oluşturmak için yapay zekayı kullanan ‘otomatik olarak oluşturulan çalma listeleri’ oluşturmasına imkan tanıyacak.

Teknoloji, kullanıcıların uygulamaları geliştirmesine, test etmesine ve dağıtmasına imkan tanıyan Xcode’a da eklenebilecek ve böylelikle geliştiriciler ‘yeni uygulamaları daha süratli yazabilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*