Türkiye Sağlık Vadisi için düğmeye basıldı: Dışa bağımlılık azalacak

AA

Sağlık alanında kıymetli yatırımlara imza atan Türkiye, dev bir projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyor. Sağlık Vadisi kurulması kararı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kararnameye imzayı attı. Artık amaç, bu alanda dışa bağımlılığı azaltmak.

Atılacak adım kapsamında sıhhat alanındaki eğitim, araştırma, geliştirme, biyoteknoloji ve bilişim kapasitesi artırılacak.

Sağlık alanında kritik hamle

İlaç ve tıbbi teknolojiler alanında AR-GE, klinik araştırmalar ve üretim hazırlık basamaklarını içeren entegre bir sıhhat sisteminin oluşturulması için gerekli faaliyetler yürütülecek.

Bünyesindeki prototip üretim alanları, büyük bilgi araştırmaları merkezi ile mükemmeliyet merkezlerinde teşebbüsçüler, araştırmacılar, akademisyenler başta olmak üzere dal temsilcilerine hizmet sunmak ve bu gayeyle Türkiye Sağlık Vadisi ismiyle belirlenen alanı işletmek ve yönetmek üzere Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından bir şirket kurulacak.

Sağlık Bakan Koca: En ileri adım atıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sıhhat Vadisi’nin kuruluşuyla ilgili karara ait toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

Bugün yayımlanan Resmi Gazete ile Sağlık Vadisi projesinin hayata geçirilmesi konusundaki en ileri adım Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla atıldı.

‘Sağlık, bilim ve teknolojileri alanında istikbalimiz için söyleyecek kelamım, yapacak işim var’ diyen herkesi kuşatacak bir ekosistem kuruluyor.

“Dışa bağımlılık azalacak”

Yerelleşme hızlanacak, dışa bağımlılık azalacak. Hepsi, evvel kendine yeten sonra gereksinim duyanlara yardım edebilen güçte bir Türkiye için. Büyük başlangıç, ülkemize güzel olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*