Kök Hücrenin Güncel Durumu ve Değişen Bakış Açısı

Kök Hücrenin Güncel Durumu

Kök Hücrenin Güncel Durumu

Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı, kök hücre tedavisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ovalı, kök hücrenin günümüzdeki konumunu ve potansiyelini şu şekilde açıkladı:

“Büyük Ümit Olmaktan Artık Çıkmaları Gerekiyor”

1998’li yıllarda kök hücre alanında yapılan çalışmalara vurgu yapan Prof. Dr. Ovalı, kök hücrenin doğru kullanımı ve potansiyeli hakkında şu ifadeleri kullandı: “Hala aynı şeyi söylüyoruz; ileride işe yarayacak. Doğru kullanıldığında, doğru endikasyonlarda ve doğru dozlarda bazı hastalıklarda işe yarayabilir ama hayatı yeniden meydana getiren bir hücre hala yok. Kök hücre doğru kullanıldığı yerlerde bunu tartışabiliriz, yeri var ama büyük ümit olmaktan bence artık çıkmalı.”

Kök Hücreye Yönelik Değişen Bakış Açısı

Kök Hücreye Yönelik Değişen Bakış Açısı

Prof. Dr. Ovalı, kök hücre tedavisine yaklaşımındaki değişiklikleri ve olgunlaşmış hücrelerin önemini vurguladı:

“Kök Hücreye Eski İnançlarımı Korumuyorum”

Kök hücre tedavisine yönelik geçmişteki inancını yitirdiğini belirten Prof. Dr. Ovalı, kök hücre tedavisinde olgunlaşmış hücrelerin daha etkili olduğunu şu şekilde açıkladı: “Daha olgun hücreler daha farklılaşmış, işini bilen hücreleri kullanmak bugün için daha önemli. Çok fazla ona görev yüklemeyin, o kadar kabiliyetli değil.”

“2 Grup Şey Kanserde Taşları Yerinden Oynatıyor”

Kanser tedavisindeki gelişmeleri de değerlendiren Prof. Dr. Ovalı, Car T Cell ve TIL gibi hücresel tedavi yöntemlerinin kanser tedavisindeki önemine dikkat çekti ve şunları söyledi: “Bu 2 tedavi de kanser tedavisinde taşları yerinden oynatan tedavi. Car T Cell başarısını ispatladı zaten. TIL ise malign melanomda başarısını ispatladı.”

“İşe Yaramayacak Diyorum”

Hastaların duyumlar üzerine yapılan tedavilere de değinen Prof. Dr. Ovalı, olumsuz reklamların etkisi hakkında uyarılarda bulundu: “Hücresel tedavi gerçek yerini bulabilsin, hak ettiği yere doğru gelebilsin, şimdi biraz medyatik pozisyonda. Hasta bazında reklam çok yayılmaya başladı. Hasta yalvardım, inanın işe yaramayacak, yapmayın.”

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*