Elon Musk: Yapay zeka işlerimizi elimizden alacak

Amerikalı teknoloji milyarderi Elon Musk, konusunda çok tartışılacak sözlere imza attı. Musk’a nazaran meslekler, tehlikeye girmiş durumda.

Tesla ve SpaceX’in sahibi Musk, yapay zekanın insanları işinden edeceğini düşündüğünü söyledi. Bunun “tamamen makus bir şey” olmadığını da belirtti.

Musk, Fransa’nın başşehri Paris’te düzenlenen teknoloji konferansı VivaTech’e görüntü konferans yoluyla katıldı.

“Hiçbirimizin işi olmayacak”

Buradaki konuşmasında “Muhtemelen hiçbirimizin işi olmayacak” diyen Musk, mesleklerin “isteğe bağlı” olacağı bir gelecekten kelam etti.

“Hobi üzere bir iş yapmak istiyorsanız yapabilirsiniz.” halinde konuşan Musk, şöyle devam etti:

Aksi takdirde yapay zeka ve robotlar istediğiniz eser ve hizmetleri sağlayacak. Bu senaryo için ‘evrensel yüksek gelir’ kural.

Yapay zekanın yükselişi

Yapay zekanın yetenekleri son birkaç yılda süratli artış kaydetti. Yayılışını sürdüren yapay zeka, dalların ve mesleklerin nasıl bir dönüşümden geçeceğine ait telaşlara de neden oluyor.

En büyük umudu ve korkusu

da yapay zekayla ilgili telaşlarını açıkça lisana getiriyor. Perşembe günkü konuşmasında bu teknolojiyi ‘en büyük korkusu’ olarak nitelendirdi.

“En büyük umudum Mars.” diyen Musk, “En büyük endişem yapay zeka.” tabirini kullandı.

İşsiz geleceği sorguladı

52 yaşındaki teknoloji teşebbüsçüsü, işsiz bir gelecekte insanların duygusal olarak tatmin olup olmayacaklarını da sorguladı:

Eğer bilgisayar ve robotlar her şeyi sizden daha güzel yapabiliyorsa, hayatınızın bir manası var mı?

Bu bahiste tahminen de insanlara hâlâ bir rol düştüğünü düşünüyorum; yani yapay zekaya mana yükleyebiliriz.

Anne babaları uyardı

Elon Musk’ın, anne babalara da bir daveti var. Onlardan, çocuklarının toplumsal medya kullanım ölçüsünü sınırlamalarını istedi.

Buna münasebet olarak ise “Çocuklar, dopamini azamiye çıkaran yapay zeka tarafından programlanıyorlar.” halindeki görüşünü gösterdi.

“Çocuklar için kötü!”

Daha sonra bu tabirlerini X hesabından paylaşan Musk, şunları yazdı:

Sosyal medya yapay zekaları ortasında dopamini en üst seviyeye çıkarmak için çok rekabet var. Toplumsal medyanın birçoğu çocuklar için kötü!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*