Kuyruklu Yıldızın Görülebilirliği

Gök bilimciler, geçtiğimiz hafta Everest Dağı’ndan daha büyük bir kuyruklu yıldız olan “12P/Pons-Brooks” hakkında heyecan verici bir haber paylaştı. Bu kuyruklu yıldızın önümüzdeki haftalarda çıplak gözle görülebileceği belirtiliyor. Halley tipi bir kuyruklu yıldız olan 12P/Pons-Brooks, ömrü boyunca bir veya muhtemelen iki kez ortaya çıkıyor. Yıldızın en yakın geçişi 21 Nisan’da gerçekleşecek.

Avustralya’da Görüldü

Avustralya'da Görüldü

Avustralya’nın Melbourne kentine bağlı Derbyshire bölgesinde ikamet eden Paul Mason, “12P/Pons-Brooks” adlı kuyruklu yıldızı garajının çatısından gözlemledi. Yıldız, 71 yılda bir tamamladığı yörüngesinin en parlak halini 21 Nisan’da alacak. Bu durum, gelecek haftalarda kuyruklu yıldızın çıplak gözle görülebilir bir pozisyona gelebileceği anlamına geliyor.

Gelecek Geçiş 2095 Yılında

Gelecek Geçiş 2095 Yılında

12P/Pons-Brooks’u bu yıl kaçıranlar, kuyruklu yıldızı görebilmek için 2095 yılına kadar beklemek zorunda kalacaklar. Toz ve buzdan oluşan dev kuyruklu yıldızın arkasında, güneşin ısıtmasıyla oluşan parlak yeşil bir ışık kuyruğu bulunuyor. 1812’de Jean-Louis Pons ve 1883’te William Robert Brook tarafından keşfedilen 12P/Pons-Brooks, güneş sistemimiz dışında dolaşan buz ve tozdan oluşan bir çekirdeğe sahip.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*