Çöl Tozu Uyarısı: Korunma Önerileri ve Etkileri

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bir kez daha Afrika’dan gelecek olan çöl tozu için uyarıda bulundu. Araçların üzerini adeta çamur gibi kaplayan toz taşınımı, özellikle bahar alerjisi ve solunum rahatsızlığı olanlar için oldukça önem arz ediyor. Vatandaşların bu dönemde tedbiri elden bırakmaması tavsiye ediliyor. Bir diğer yandan çöl tozlarına polen salınımı da etkilenince yaşam oldukça zorlaşıyor.

Çöl Tozu Uyarısı: Korunma Önerileri ve Etkileri

Çöl Tozu Etkileri

Çöl Tozu Etkileri

Uzmanlar, öncelikle ısrarla ‘zorunlu olmadıkça‘ sıcak havaya aldanıp dışarı çıkılmamasını öneriyor. Astımı olanlar, KOAH hastalarının, alerjik reaksiyonları olan vatandaşların tozlu havayı solumaması gerekiyor.

Korunma Önerileri

Korunma Önerileri

  • Maske Tercihi: Zorunlu halde çıkılması durumunda EN149 ya da N95 maskelerinin kullanılması öneriliyor. Pandemi döneminde kullanılan maskelerin bu durumda önleyici olmadığı belirtiliyor.
  • Hava Temizleyici Kullanımı: Evlerde hava temizleyici bulundurulmalı. Ciğerlerin tozlarla kaplanması durumunda organ yetmezliğine kadar yol açabileceği vurgulanıyor. Camların açılması durumunda da hava temizleyicinin etkili olduğu belirtiliyor.
  • İlaç Kullanımı: İlaç kullanan vatandaşların, özellikle bu dönemde ilaçları düzenli olarak kullanmaları önemli.

Toz Taşınımı Nedir?

Toz Taşınımı Nedir?

Genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında Akdeniz’de oluşan bazı alçak basınç sistemleriyle beraber görülür ve özellikle Kuzey Afrika’dan gelen toz taşınımının etkisiyle oluşur. Yani çöl üzerinden kalkan yapılar ülkemize doğru gelir. Bu olay güneyli rüzgarların oluşmasıyla beraber gerçekleşir. Türkiye, Orta Doğu ve Afrika kaynaklı çöl tozlarından etkilenen ülkelerden biri olarak bilinmekte.

Çöl Tozu Uyarısı: Korunma Önerileri ve Etkileri

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*