Alphabet Şirketi 2 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaştı

Google’ın ana şirketi Alphabet, şirket tarihinde önemli bir dönüm noktasına ulaştı ve 2 trilyon dolar piyasa değerini geçerek dünyanın en değerli dördüncü halka açık şirketi konumuna yükseldi. Şu anda Nvidia, Apple ve Microsoft’un hemen ardından yer alıyor.

Alphabet Şirketi 2 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaştı

Kazanç ve Temettü Rekorları

Kazanç ve Temettü Rekorları

Google, perşembe günü yayınladığı bir raporla gelirlerin beklentileri aşarak 80,54 milyar dolarlık toplam gelire ulaştığını duyurdu. Ayrıca şirket, tarihinde ilk kez temettü dağıtacağını ve 70 milyar dolarlık hisse geri alımı yapacağını açıkladı. Bu açıklamaların ardından Google hisseleri yükselişe geçti ve şu anda 173 dolardan işlem görüyor.

Google CEO’su Sundar Pichai, yapay zeka modeli Gemini aracılığıyla Google Cloud’un başarısına dikkat çekerek, “Cloud’da son 8 ayda 1.000’den fazla yeni ürün ve özelliği duyurduk. Google Cloud ile elde edilen üretken yapay zeka başarıları önemli” dedi.

Alphabet, yapay zekaya yatırım yaparak rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Bu doğrultuda şirket, Axion adını verdiği merkezi işlem birimini geliştirerek karmaşık yapay zeka modellerinin eğitimini kolaylaştırmayı planlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*