2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

Bugün, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü olarak kutlanıyor. Bu özel gün kapsamında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplumda bilinç oluşturmak adına önemli bir mesaj paylaştı.

Bakan Koca, otizm spektrum bozukluğu hakkında farkındalığı artırmak için şu ifadeleri kullandı: “Otizm spektrum bozukluğu olan bireylere yaşamda ihtiyaç duydukları alanı açmak ortak bir ödev.”

Otizm spektrum bozukluğu, sosyal iletişim ve etkileşimde belirgin ve sürekli yetersizliklerin klinik açıdan var olduğu, sınırlı ilgi alanı ve tekrarlayıcı davranışlarla karakterize olan, günlük yaşam becerilerinde sınırlılıklara yol açan yaygın nöro-gelişimsel bir bozukluktur.

Ülke genelindeki Çok Disiplinli Çocuk ve Genç Ruh Sağlığı Merkezlerinde (ÇÖZGEM), otizm spektrum bozukluğu olan bireyler ve ailelerine destek olmak için multidisipliner ekipler görev yapıyor. Otizm spektrum bozukluğu olan bireylere yaşamda ihtiyaç duydukları alanı sağlamak, hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu süreçte, sevgi ve kabul, sosyal yaşamın ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*