Tahran’da ’Koronavirüsün Kültürel Mirasa Etkileri’ Konuşuldu

tahranda koronavirusun kulturel mirasa etkileri konusuldu
tahranda koronavirusun kulturel mirasa etkileri konusuldu

İran Kültürel Miras ve Turizm Bakanlığına bağlı araştırma enstitülerinin İran’daki çeşitli araştırma kurumları ve başta Tahran Yunus Emre Enstitüsü olmak üzere uluslararası iş birlikleriyle organize ettiği “Covid-19’un Kültürel Mirasa Etkileri” başlıklı iki gün sürecek uluslararası sempozyum 17 Şubat 2021 Çarşamba günü Tahran’da başladı. Bu bilimsel sempozyuma, İran Kültür ve İslamî İrşad Bakanlığı başta olmak üzere Beşeri Bilimler ve Kültür Araştırmaları Merkezi, Kültür, Sanat ve İletişim Araştırmaları Merkezi, Bütçe ve Planlama Kurumu, Şehit Beheşti Üniversitesi, ECO Kültür Merkezi ve Tahran Yunus Emre Enstitüsü gibi önemli kurumlardan konuşmacılar katıldı.

Sempozyumun açılış programında İran Kültürel Miras ve Turizm Bakanı Ali Asghar Mounesan da katılımcılar arasındaydı. Açılış seremonisinde konuşan Tahran YEE Müdürü Abdullah Yegin, Yunus Emre Enstitüsünün salgının ilk aylarından itibaren hayata geçirdiği “Covidoscope – Salgının Sanatsal İfadeleri” projesini tanıtmakla birlikte, dünyaya “insan”ın sesini duyurmanın, özdeki birlik ve güzelliği fark ettirmek için çalışmalar yapılmasının ve insanların ortak bir tecrübeye karşı nasıl benzer tepkiler, duygular beslediğini göstererek insanların dayanışma ve birlik duygusunu pekiştirmenin toplumdaki önemine ve değerine değindi.

Toplamda 20 farklı oturumun gerçekleşeceği sempozyuma farklı disiplinlerden 78 akademisyen ve bilim insanı katılıyor. Oturum başlıkları şu şekilde: “Kültürel Miras ve Korona”, “Korona Çağının Soyut Mirası”, “Korona Çağında Turizm”, “Korona’nın Tarihi ve Eğitsel Yönleri”, “Korona’nın Toplumsal ve Kültürel Yönleri”, “Korona Çağında Sanat”, “Korona Çağında Dil ve Edebiyat”, “Korona Çağında İran Geleneklerinin Dinamiği”, “Korona Çağında Gösteri”, “Korona Çağında Medya, Basın ve Yayın”, “Korona, Soyut Miras ve Tarih”, “Korona, Kültür ve Geleneksel Sanatlar”, “Korona ve Turizm”, “Korona ve Kutsal Mekan Ziyareti Kültürü”, “Korona ve Toplumsal Ortamlar”, “Toplumsal ve Kültürel Yönler”, “Korona ve Restorasyon”, “Antropoloji Açısından Korona”, “Korona Çağında Turizm ve Geleneksel Sanatlar”, “Toplumsal Yönler”.

17 Şubat 2021 Çarşamba günü Tahran’da başlayan bu bilimsel sempozyum, 18 Şubat Perşembe akşamı “Covid-19’un Kültürel Mirasa Etkileri”nin toplumsal yönlerini değerlendirerek son bulacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*