Henkel ve Ortakları, COVID-19 Hastalarının Takibi İçin Akıllı Sağlık Yaması Geliştirdi

Henkel ve Ortakları COVID 19 Hastalarının Takibi İçin Akıllı Sağlık Yaması Geliştirdi
Henkel ve Ortakları COVID 19 Hastalarının Takibi İçin Akıllı Sağlık Yaması Geliştirdi

Altı tıp ve teknoloji şirketi ile birlikte Henkel, hastaların solunum, kalp atışı ve sıcaklığının sürekli, uzaktan ve kablosuz olarak izlenmesini sağlayan yenilikçi bir akıllı sağlık yaması geliştirdi.

Başlangıçta kalp yetmezliği ve epilepsisi olan hastaların hayati fonksiyonlarını izlemek için geliştirilen ürün, yakında bir Belçika hastanesinde COVID-19 hastalarının izlenmesi için test edilecek. Ortaklar, sonbaharda potansiyel bir yeni koronavirüs dalgalanmasına yanıt vermek için önümüzdeki ay boyunca teknolojiyi daha da yaygınlaştırmayı hedefliyorlar.

Yeni ‘COVID-19 akıllı yama’, Belçika şirketleri Byteflies, Melexis, Quad Industries, Televic ve Z-Plus ile Henkel ve Nitto’nun Belçika departmanları arasındaki işbirliğinin bir sonucudur. Tüm ortaklar, göğsün sol tarafına kolayca uygulanabilen 15 cm uzunluğunda yapışkan yama için uzmanlık ve teknoloji bileşenleri sağladı.

Yama, cilt dostudur, tıbbi kullanım için geliştirilmiştir ve hayati belirtileri kaydetmek için yüksek teknolojili elektrotlar ve iletken mürekkepler içermektedir. Yamanın ortasında bulunan bir ‘sensör noktası’ hastanın yaşamsal belirtilerini toplar ve tüm verileri kablosuz olarak bulut ortamına gönderir.

Hemşireler ve doktarlar, bu bulut verilerine kullanıcı dostu bir platformdan erişebilir ve hastaları kolaylıkla takip edebilirler. Böylece, yenilikçi yama evde hasta takibini kolaylaştırabilir ve veri yönetiminde tıbbi malzeme için zaman ve çabayı azaltır.

Henkel, elektrotları ve iletken mürekkepleri geliştirdi. Yenilikçi malzemeler sayesinde yama, bir gün yerine beş gün boyunca kullanılabilir.

Henkel Küresel Basılı Elektronikler Bölümü Başkanı Stijn Gillissen, “Yenilikçi akıllı yama, basılı elektronik uygulamaların büyük potansiyellerini ve pazardaki işbirlikçi yaklaşımların gücünü ortaya koyuyor. Şu anda COVID-19 hastalarının yaşamsal bulgularının çoğu manuel olarak kaydediliyor. Hastane ve bakım evlerindeki personel bu hayati belirtileri günde birkaç kez almalı ve ardından verileri manuel olarak işlemelidir. Sistemimiz onları çok zamandan tasarruf etme ve olası enfeksiyonlara maruz kalma sürelerini azaltma potansiyeline sahiptir.”

“Ayrıca, sistem otomatik olarak ölçüm almayı ve göndermeyi sağladığı için evde karantinadaki veya bakım evlerindeki hastalara da avantajlar sunmaktadır. Ölçümlerin doğru olduğundan ve sürekli izlendiklerinden emin olabilirler. Bu, uygun eylemi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilecekleri ve gerekirse bir sağlık merkezine başvurabilecekleri anlamına gelir. Bu, özellikle huzurevindeki yaşlılar ve aileleri için büyük bir güvence sunabilir. Sistem ayrıca pratisyen hekimlere ve ev hemşirelerine hastaları açısından güvence verecek ve izleme yükünün bir kısmını hafifletecektir.”

Belçika Oost-Limburg Hastanesi, COVID-19 akıllı yamasıyla klinik denemelere başlayan ilk tıp kurumu olacak. Hastane önümüzdeki haftalarda yamayı yaklaşık 20 hastada test etmeye başlayacak. Bu teste dayanarak, ortaklar önümüzdeki aylarda sistemi diğer hastanelerde ve bakım evlerinde daha yaygın bir şekilde sunmayı hedefliyor.

Gillissen, “Son küresel gelişmeler küresel sağlık sistemleri üzerinde baskı yarattı. Yeni teknolojiler gibi basılı elektroniklere dayanan akıllı teknik çözümlere duyulan ihtiyaç artıyor çünkü yenilikçi teknolojiler tıp profesyonellerinin hastaları uzaktan izlemesini ” diyor.

Kaynak: https://www.chemlife.com.tr/henkel-ve-ortaklari-covid-19-hastalarinin-takibi-icin-akilli-saglik-yamasi-gelistirdi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*