Mikroplastiklerin Toprak ve Mikroplar Üzerindeki Etkisi

7b370 mikroplastiklerin toprak ve mikroplar c39czerindeki etkisi
7b370 mikroplastiklerin toprak ve mikroplar c39czerindeki etkisi

Mikroplastiklerin Toprak ve Mikroplar Üzerindeki Etkisi. Alman bilim insanları, mikroplastik parçacıkların toprağa ve mikroplarına verdiği fiziksel ve biyolojik etkileri araştırdı. Araştırma, mikroplastiklerin mikropların fonksiyonel özelliklerini ve toprağın biyofiziksel koşullarını değiştirebildiğini gösteren ilk deneysel kanıtları sağladı. Ancak ekip, plastiklerin dünya ekosistemi üzerinde uzun vadeli bir etkiye sahip olup olmadığını ve bunun nasıl ölçülebileceğini göstermek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Environmental Science & Technology dergisinin son sayısında yayınlanan çalışmada yer alan Profesör Matthias C. Rillig şunları söyledi: “Mikrobiyal tepkileri yönlendiren ve sonuçlarını tahmin etmenin mekanizmasını tam olarak açıklamak için çok erken olabilir, ancak gerçek şu ki, mikroplastik kirliliğin başlattığı çevresel değişikliği algılayıp buna cevap verdik” dedi.

Deneylerde toprak, artan konsantrasyonlarda dört farklı mikroplastik ile kirletilmiştir. Bilim insanları, bu toprak örneklerini Berlin’deki Freie Universität’teki deney bahçesindeki doğal şartlar altında beş hafta boyunca kuluçkaya yatırdılar. Plastik parçacıklar, özellikle de polyester elyaflar, toprağın temel yapısal özellikleri ve su ile etkileşimi üzerinde etki gösterdi. Toprak yığın yoğunluğu ve bu parçacıkların agrega oluşturmadaki etkileşimi, toprakta mikroplastikler olduğunda değişmiştir. Ayrıca, plastik parçacıkların topraktaki gözenek boşluğunun boyutunu değiştirdiği ve toprağın ne kadar su emebildiğini etkilediği de görülmüştür. Toprak örneklerinde bulunan mikroorganizmalarda yeni çevre koşullarına uyum sağlamak zorunda kaldı.

Yazarlar, bunun türünün ilk çalışması olduğuna işaret ediyorlar. Bu nedenle, bu değişikliklerin toprak ve ekosistemleri üzerinde uzun vadeli olumsuz bir etkisi olup olmayacağı henüz belli değil.

Kaynak : labnews

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*