Kimyagerler, Bakteriyel Polimer İçin Yeni Bir Sentez Yolu Geliştirdi

5593c kimyagerler bakteriyel polimer c4b0c3a7in yeni bir sentez yolu gelic59ftirdi e1537430720887
5593c kimyagerler bakteriyel polimer c4b0c3a7in yeni bir sentez yolu gelic59ftirdi e1537430720887

Kimyagerler, Bakteriyel Polimer İçin Yeni Bir Sentez Yolu Geliştirdi. Colorado Eyalet Üniversitesinden polimer kimyagerleri, yüksek performanslı, yenilenebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir plastiklerin üretimi için yeni bir yöntem geliştirdi.
Kimya Profesörü Eugene Chen liderliğindeki ekip, bakteriyel poli (3-hidroksibutirat) veya P3HB denilen bir polimerin kimyasal sentezini açıkladı. Bileşik, büyük endüstriyel kullanımlarda petrol türevi plastikler için bir alternatif olarak gösterilmektedir.

Araştırma Nature Communications dergisinde yayınlandı.

P3HB, tipik olarak bakteriler, algler ve diğer mikroorganizmalar tarafından üretilen ve bazı biyomedikal uygulamalarda kullanılan bir biyomateryaldir. Bununla birlikte, yüksek üretim maliyetleri ve sınırlı üretim hacimleri, emtia uygulamalarında malzemeyi pratik kılmamaktadır.

Araştırmacılar süksinik asitin bir ester formu olan süksinat adı verilen bir başlangıç malzemesi kullanmıştır. Bu asit glikozun fermantasyonu yoluyla üretilir ve ilk olarak ABD Enerji Bakanlığı’nın petrol türevi kimyasalların yerini almak için geliştirilmiş en iyi 12 biyokütle türevli bileşik listesinde yer alır.

Araştırmacıların yeni kimyasal sentez yolu, bakteriyel P3HB’yi üretir ve bu da standart P3HB’ye benzer bir performans sergiler. Bu yeni yol, araştırmacıların tasarladıkları ve sentezledikleri güçlü yeni katalizörler sınıfı tarafından sağlanmaktadır. Araştırmacılar bu plastiklerin gelecekte endüstriyel üretim için pratik hale gelebileceğini söylüyor.

Haber Chemlife Dergisi 14. sayıdan alınmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*