Kaliteli Kozmetik Ürün Üretimi İçin Yüzey Bilimini Anlama

fd5d7 kaliteli kozmetik c39cretimi c4b0c3a7in yc3bczey bilimini anlama
fd5d7 kaliteli kozmetik c39cretimi c4b0c3a7in yc3bczey bilimini anlama

Kaliteli Kozmetik Ürün Üretimi İçin Yüzey Bilimini Anlama. UNIST’e ( Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ) bağlı bir araştırma ekibi, özellikle gözenekler veya oyuklar olan kaba veya desenli yüzeylerde sıvı penetrasyon oranlarını inceledi. Bulguları, kozmetik ve boyalar dahil olmak üzere günlük ürünlerin ve yağ geri kazanımı gibi endüstriyel uygulamaların geliştirilmesi konusunda önemli bilgiler sunmaktadır.

Çalışmada, sıvıların boşluklara nüfuz etmesi için gerekli olan boşluk doldurma (ıslatma geçişi) oranlarını kontrol eden beş değişken tanımlanmaktadır.

Araştırmacılar, farklı geometrilere sahip silindirik oyuklara sahip silikon tabaka ürettiler. Onları suya batırdıktan sonra, alan aydınlatmalı ve konfokal floresan mikroskobu kullanarak, boşluklara su penetrasyonu ile ilgili detayları ve oranları gözlemlediler. Silindirik oyuklar dar girişli ve gizli iç mekanlara sahip cilt gözenekleri gibidir. Boşluk doldurmada genel olarak su, girintili boşluğun üzerine yayıldığında ilerler. “Cassie-Baxter State’den Wenzel State’e Geçiş Islanması” nda tarif edildiği gibi, altında sıkışmış hava ile dokulu yüzeyin üstüne oturan sıvı damlacık, pürüzlü yüzey boşlukları tarafından tamamen emilecektir.

Bu çalışmada, bulgular boşluğu doldurma oranlarının aşağıdaki değişkenlerden etkilendiğini ortaya koymuştur: (i) içsel temas açısı, (ii) yığın su fazında çözünmüş havanın konsantrasyonu, (iii) boşluklar içindeki kılcal yoğunlaşma oranını belirleyen sıvı uçuculuğu, (iv) sürfaktan türleri ve (v) boşluk geometrisi.

Profesör Lee, “Sonuçlarımız, özel amaçlı kozmetik ürünlerin üretiminde kullanılabilir” diyor.

Öte yandan, güneş kremi gibi güzellik ürünleri cildi zararlı güneşten korumak için gözeneklerin tıkanmasını önleyecek şekilde tasarlanmalıdır. Çünkü tıkanmış gözenekler, cildin solunum veya karbon dioksit değişimi işlevini engeller ve daha sonra cildinizde daha fazla tahrişe, sivilce ve lekelenmiş bölgelere neden olur. Bu durumda, yüz temizleyicilerin aksine, kozmetik ürünlerdeki uçuculuğu azaltmak ve çözünmüş havanın miktarını arttırmak daha iyidir.

Profesör Lee, “Suyun altındaki boşlukların nasıl doldurulduğu ve dolum oranını hangi değişkenlerin kontrol ettiği hakkında bu bilgi, geçici veya kalıcı süperhidrofobik yüzeylerin mühendisliği hakkında bilgi sağlayabilir ve kaba, dokulu veya desenli yüzeylere uygulanan çeşitli ürünlerin tasarımını ve imalatını yapabiliriz,”diyor.

 

Kaynak : Phys

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*