İnsan kaynaklı global ısınma tüm vakitlerin en yüksek düzeyinde

AA

Uzmanlar, 2023’ün Avrupa’da kaydedilen en sıcak yıl olduğunu ve bunun büyük ölçüde iklim değişikliği sayesinde gerçekleştiğini duyurmuştu.

Endişe verici bir formda kıtadaki sıcaklıklar, kaydedilen en sıcak eylül ayı da dahil olmak üzere yılın 11 ayı boyunca ortalamanın üzerinde seyretti.

Yeni açıklanan datalar ise tasayı daha da artırıyor. Bilim insanları, 2023 yazının dünyada son 2000 yıldaki en sıcak yaz mevsimi olduğunu resmi olarak onayladı.

İnsan kaynaklı global ısınma tepe yaptı

İnsan faaliyetleri kaynaklı global ısınma tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı.

Leeds Üniversitesi tarafından bu yıl ikincisi hazırlanan ve 50’den fazla memleketler arası bilim beşerinin katkı sağladığı Global İklim Değişikliği Göstergeleri (IGCC) raporu, Earth System Science Veri (ESSD) mecmuasında yayınlandı.

Rapora nazaran, global sıcaklık artışı 2013-2022 devrinde sanayi öncesi periyoda nazaran 1,14 dereceye ulaşmasının akabinde, 2014-2023 periyodunda 1,19 dereceye yükseldi.

Benzeri görülmemiş süratte artıyor

Bilim insanları, insan faaliyetlerinden kaynaklanan global ısınma oranının her 10 yılda 0,26 derece artış oranına ulaşarak tüm vakitlerin en yüksek düzeyinde olduğunu ve gibisi görülmemiş bir süratte arttığını tespit etti.

Bu rekor ısınma oranının temel nedeni yılda 53 milyar ton karbondioksit muadilinde olan sera gazı emisyonlarının daima yüksek kalması olarak öne çıkarken, global sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sonlandırmak için dünyanın kalan karbon bütçesi 200 milyar ton düzeyinde bulunuyor.

Bu da emisyonların mevcut süratte devam etmesi durumunda, dünyanın kalan karbon bütçesinin yalnızca 4 yılda aşılabileceği manasına geliyor.

Leeds Üniversitesi Priestley İklim Geleceği Merkezi Yöneticisi ve IGCC Projesi Koordinatörü Piers Forster, rapora ait değerlendirmesinde şunları söyledi:

Bu emisyonlar, iklim değişikliğinin esas nedeni, lakin çimento üretimi, tarım ve ormansızlaşmadan kaynaklanan öteki kirlilik kaynakları da ısınmaya neden oluyor.

Sera gazı emisyonlarını net sıfıra gerçek süratle azaltmak, nihayetinde yaşayacağımız global ısınma düzeyini sınırlayacaktır. Tıpkı vakitte daha dirençli toplumlar inşa etmemiz gerekiyor.

Dünyanın 2023’te gördüğü orman yangınları, kuraklık, sel ve sıcak hava dalgalarının yol açtığı yıkım, yeni olağan haline gelmemeli.

Araştırmacılar, ayrıyeten geçen yıl Avrupa’da ortalamanın altında kar yağışlı gün sayısının yaşandığını ve bunun kıta çapında kayak kalitesini etkilediğini söyledi.

Alplerdeki buzullar 2022 ve 2023 yılları ortasında kalan hacimlerinin yaklaşık yüzde 10’unu kaybetti.

Bilim insanları , süratli hareket edersek durumu hâlâ aksine çevirebileceğimizi vurguluyor .

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*