Ofis pencerelerinden Mars’a, Bilim İnsanları Süper Yalıtım Özellikli Jeller Geliştirmeyi Başardı

86f5c ofis pencerelerinden marsa bilim c4b0nsanlarc4b1 sc3bcper yalc4b1tc4b1m c396zellikli jeller gelic59ftirmeyi bac59fardc4b1
86f5c ofis pencerelerinden marsa bilim c4b0nsanlarc4b1 sc3bcper yalc4b1tc4b1m c396zellikli jeller gelic59ftirmeyi bac59fardc4b1

Ofis pencerelerinden Mars’a, Bilim İnsanları Süper Yalıtım Özellikli Jeller Geliştirmeyi Başardı. Araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni, süper izolasyon özellikli jel, gökdelenlerin ve diğer binaların enerji verimliliğini önemli ölçüde artırabilir ve bir gün bilim adamlarının Mars’taki koloniciler için sera benzeri yaşam alanları inşa etmelerine yardımcı olabilir.

Optik olarak şeffaf, mekanik olarak sağlam ve esnek aerojellerin deneysel olarak gerçekleştirilmesi uzun süredir devam eden bir sorundur ve bu da pratik uygulamalarını kısıtlamaktadır.  Araştırmacılar, termal süper yalıtım, mekanik sağlamlık ve esneklik özelliklerini ve şeffaflığı görünür spektrum ışığına birleştiren, çift kırılımlı ve optik izotropik aerojeller geliştirmeyi başardı.

Düzleştirilmiş bir plastik kontakt lens gibi görünen “aerojel” ısıya o kadar dayanıklıdır ki, bir şeridi elinizin üzerine koyabilir ve bir şey hissetmeden üsttünde ateş yakabilirsiniz.

Fizik Bölümü profesörü Ivan Smalyukh, “Bu jeli pencerelerde kullanabilirsiniz ve onu dünya dışı yaşam alanlarında kullanabilirsiniz. Güneş ışığını bu termal olarak yalıtkan malzemeden geçirebilir ve enerjiyi içeride saklayabilir, kendinizi Mars’ta veya Ay’da sahip olduğunuz sıcaklıktaki büyük salınımlardan koruyabilirsiniz” diyor.

Farklı bir jel türü yapmak için, Smalyukh ve meslektaşları şeker selülozunu kullandılar. Selüloz moleküllerinin nasıl bağlandığını dikkatlice kontrol ederek, ekip onları kafes benzeri bir modele yönlendirebilmeyi başardı. Bu, ışığın sorunsuz bir şekilde geçmesine ve jelin şeffaf görünümünü vermesini sağladı.

Araştırmacılar çok çeşitli gıda atıklarına özel bakteriler ekleyerek selüloz yapabilirler. Ekip bu çalışmasında, bira üretimindeki atıkları kullandılar.

Smalyukh ve meslektaşları, pencere imalat şirketleri ile ortaklıklar kuruyorlar ve projeleri NASA’nın 2018 iTech yarışmasında birinci seçildi. Bu ulusal yarışma, insanların bir gün uzaya seyahat etmelerine yardımcı olabilecek  teknolojileri araştırıyor.

Araştırma ekibinden Andrew Hess, “Şu ana kadarki yaklaşımımız pencereler etrafındaydı. Bununla birlikte, teknolojimizin, akıllı giysiler, otomobillerin yalıtımı ve itfaiyecilerin korunması için de dahil olmak üzere pek çok başka uygulama için uygun olduğunu düşünüyoruz” diyor.

Kaynak : Phys

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*