Eski Mısırlı Kimyagerler 3500 Yıl Önce Kozmetik Ürünler Yapıyorlardı

e5e10 eski mc4b1sc4b1rlc4b1 kimyagerler 3500 yc4b1l c396nce kozmetik c39crc3bcnler yapc4b1yorlardc4b1
e5e10 eski mc4b1sc4b1rlc4b1 kimyagerler 3500 yc4b1l c396nce kozmetik c39crc3bcnler yapc4b1yorlardc4b1

Eski Mısırlı Kimyagerler 3500 Yıl Önce Kozmetik Ürünler Yapıyorlardı. Antik çağ kimyagerleri en az 3500 yıl önce boya ve kozmetik ürün kimyasalları sentezliyorlardı. Bu bulgu, karbon yaş tayinini inorganik karbonat bileşiklerin tespiti için kullanmanın bir yolunu geliştiren araştırmacılar tarafından yapılmıştır ve bu yolu Mısır ve Yunan mezarlarında bulunan korunmuş materyalleri incelemek için kullanmıştır.

Kurşun karbonatlar antik boya ve makyajın en önemli bileşenlerinden biriydi.

Bitkisel veya hayvansal malzemelerden yapılan tarihi öğelerin yaşını belirlemek için karbon miktarı ölçümü rutin olarak kullanılırken, inorganik maddelerin analizi daha karmaşıktır.

Radyoaktif karbon-14, atmosferde sürekli olarak üretilir ve fotosentez sırasında bitkilere ve dolayısıyla besin zincirine dahil edilir. Bir organizma öldüğünde, yeni karbon almayı durdurur ve karbon-14’ün karbonun diğer izotoplarına oranı, karbon-14 yavaş yavaş bozulurken azalır. Bu, bilim adamlarına bitki ve hayvan kalıntılarının yaşını tanımlamak için bir yol sağlar.

Paris-Saclay Üniversitesi’nden Lucile Beck tarafından yönetilen bir araştırmacı ekibi, kurşun karbonatların üretimi sırasında malzemeye atmosferik karbon dioksitin ( karbon-14 içeren ) dahil olduğunu göstermiştir. Bu durum, bileşiklerin numunelerinin ne zaman yapıldığını tespit etmelerine izin verdi. Ayrıca, sentetik kurşun karbonatları ve doğal kökenleri ayırt etmelerini sağladı.

Ekip, Paris’teki Louvre müzesinde bulunan antik kozmetik örnekleri incelediler, bu ürünler içerisinde Yunanistan Eretria’daki bir mezarda bulunan bir allık tozu, III Amenhotep ve Tutankhamun döneminde inşa edilen Mısır mezar odalarında bulunan diğer pigmentler bulunuyordu. Malzemelerin analizinde hızlandırılmış kütle spektrometresi kullanılmıştır, analiz sonuçları sikke ve yazıtlar gibi aynı yerlerde bulunan diğer eşyaların bilinen tarihleriyle karşılaştırılmıştır.

Kurşun karbonatların yaşları, keşfedildikleri mezarın dönemiyle eşleştiği tespit edildi ve ekip bu ürünlerin yapay olarak yaratılmış olması gerektiği sonucuna vardı. Ekip, eski Mısırlıların yerel madenlerden çıkarılan cerussit- Üstübeç- (PbCO3) kullandıklarını, kendi Fosjenitlerini (Pb2Cl2CO3) üretebildiklerini gösterdi. Bin yıl sonra ise, eski Yunanlılar kendi sentetik cerussitlerini üretmeye başladılar.

Beck’in ekibi, tekniklerinin antik sanat eserlerinin kimliğini doğrulamaya yardımcı olabileceğini ileri sürerek, kurşun beyazının – bir serussit ve hidrocerussit (Pb3(CO3)2(OH)2) karışımının, antik sanat dünyasında kullanılan en önemli pigment olduğuna işaret ediyor.

Cerussit- Üstübeç- : Haricî boyalarda kullanılan ve esas itibarıyla kurşun karbonat olan bir pigment. Kurşun bileşikleri zehirli olduğundan üstübeç daha çok haricî boyalarda kullanılır. Çok eski tarihlerden beri bilinir. Bugün üstübeç üç gruba ayrılmaktadır.

Kaynak : chemistryworld

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*