İngiltere, Biyo Bazlı Kimyasallara Odaklanmaya Başladı

c3459 ngiltere biyo bazlc4b1 kimyasallara odaklanmaya bac59fladc4b1
c3459 ngiltere biyo bazlc4b1 kimyasallara odaklanmaya bac59fladc4b1

İngiltere, Biyo Bazlı Kimyasallara Odaklanmaya Başladı. Yeni bir rapora göre, Birleşik Krallık hükümetinin, endüstriyel büyümeyi, ticareti ve yatırımı artırmak için 10 spesifik biyo-bazlı kimyasal üzerinde odaklanması gerektiğini söylemekte.

Biyo bazlı kimyasallar petrol yerine bitkilerden üretilir ve birçok ürün ve işlemde zehirli veya çevreye zararlı petro-kimyasal maddelerin yerini alabilir. Rapor, İngiltere’nin küresel liderliği alabileceği on biyo bazlı kimyasalı tanımlamakta.

Rapor, LBNet tarafından ve biyoteknoloji, kimya ve kamu sektöründen uzmanlar ile istişare içerisinde olunarak hazırlandı ve İngiltere Biyoteknoloji ve Biyolojik Bilimler Araştırma Konseyi (BBSRC) tarafından desteklendi.

Raporda bahsi geçen 10 biyo bazlı kimyasallar şunlardır:

Laktik asit: Biyobozunur plastikler için kullanılmaktadır ( PLA )

2,5-Furandikarboksilik asit (FDCA): Plastik şişelerin, gıda ambalajlarının ve halıların yapımında kullanılan PET’e alternatiftir.

Levoglucosenone: İlaç üretiminde, tatlarında ve kokularında kullanılan toksik çözücülere bir alternatiftir.

5 Hidroksimetil furfural (HMF): Plastikler ve polyesterler için yapı bloğu olarak kullanılır.

Mukonik asit: Türevleri, plastik ve naylon lif üretiminde kullanılan sürdürülebilir olmayan kimyasalların yerini alabilir.

Itakonik asit: Petrol bazlı akrilik asit yerine kullanılmaktadır, otomotiv ve denizcilik sektöründe kullanılan reçineler bu kimyasalla üretilmektedir.

1,3-Butanediol: Feromonlar, kokular, böcek öldürücüler, antibiyotikler ve sentetik kauçuk gibi yüksek katma değerli ürünler için yapı taşıdır.

Glukarik asit: Fosfat bazlı deterjanların yerine kullanılabilecek yeşil bir alternatiftir.

Levulinic asit: Çevre dostu herbisitler, lezzet ve koku maddeleri, cilt kremleri ve yağ gidericilerde kullanılır.

n-Butanol: Çok çeşitli polimerler ve plastiklerde, çok çeşitli kimyasal ve tekstil işlemlerinde solvent olarak kullanılır.

Kaynak : materialstoday

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*