Kimyagerler, Milyonlarca Yeni Proteini Hızla Sentezlemek ve Taramak İçin Bir Yol Geliştirdiler

13455 kimyagerler milyonlarca yeni proteini hc4b1zla sentezlemek ve taramak c4b0c3a7in bir yol gelic59ftirdiler
13455 kimyagerler milyonlarca yeni proteini hc4b1zla sentezlemek ve taramak c4b0c3a7in bir yol gelic59ftirdiler

Kimyagerler, Milyonlarca Yeni Proteini Hızla Sentezlemek ve Taramak İçin Bir Yol Geliştirdiler. MIT kimyagerleri, Ebola ve diğer virüslere karşı ilaç olarak kullanılabilecek milyonlarca yeni proteini hızla sentezlemek ve taramak için bir yol geliştirdiler.

Canlı hücreler tarafından üretilen tüm proteinler, genetik kod tarafından programlanan 20 amino asitten üretilir. MIT ekibi, doğal amino asitlerin ayna görüntüleri olan ve kullanılmayan birçok amino asitten proteinleri elde etmenin bir yolunu buldu.

Araştırmacıların “xenoproteins” dedikleri bu proteinler, doğal olarak oluşan proteinlere göre birçok avantaj sunar. Daha kararlıdır ve çoğu protein ilacının aksine, soğutma ihtiyacı duymazlar ve bağışıklık sistemini etkilemezler.

Doğal olmayan proteinler

Xenoproteins için yapı taşları olarak, araştırmacılar 16 ayna görüntüsü olan amino asit kullandılar. Amino asitler, L ve D olarak bilinen iki farklı konfigürasyonda mevcut olabilirler. Amino asidin L ve D versiyonları aynı kimyasal bileşime sahiptir, ancak birbirlerinin ayna görüntüleridir. Hücreler sadece L amino asitleri kullanır.

Araştırmacılar, her biri yaklaşık 30 amino asit uzunluğundaki D konfigürasyonu ile milyonlarca proteini elde etmek için sentetik kimya kullanmışlardır. Bu proteinlerin hepsi, tripsin inhibitörü olarak bilinen doğal olarak oluşan bir proteinin şekline dayanan benzer bir katlanmış yapıya sahiptir. Bu çalışmadan önce hiçbir araştırma grubu, doğal olmayan amino asitlerden yapılmış çok fazla protein üretememiştir.

Araştırma ekibinden Zachary Gates, “Doğal olmayan amino asitlerin protein moleküllerine dahil edilmesine yönelik metotların geliştirilmesine büyük önem verilmiştir, ancak bunlar genellikle bir protein molekülüne aynı anda dahil edilebilen doğal olmayan amino asitlerin sayısı ile sınırlıdır.”

Xenoproteinleri sentezledikten sonra araştırmacılar, bir grip virüsü yüzey proteinine karşı bir IgG antikoruna bağlanacak proteinleri tanımlamak için bunları taradılar. Antikorlar bir floresan molekülü ile etiketlendi ve daha sonra xenoproteinlerle karıştırıldı, araştırmacılar IgG molekülüne bağlanan xenoproteinleri böylelikle izole edebildiler. Ayrıca şarbon toksinine ve Ebola virüsüne karşıda denemeler yapılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır.

Araştırmacılar şimdi farklı yapıdaki proteinleri sentezlemek için çalışıyorlar ve diğer potansiyel ilaç hedeflerine bağlanan xsenoproteinler arıyorlar. Uzun vadeli hedefleri bu sistemi, ortaya çıkan herhangi bir bulaşıcı hastalığı nötralize etmek için kullanılabilecek proteinleri hızlı bir şekilde sentezlemek ve tanımlamak için kullanmaktır.

Kaynak : sciencedaily

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*