Bilim İnsanları Yeni Manyetik Element Keşfetti

ad47b bilim c4b0nsanlarc4b1 yeni manyetik element kec59ffetti
ad47b bilim c4b0nsanlarc4b1 yeni manyetik element kec59ffetti

Bilim İnsanları Yeni Manyetik Element Keşfetti. Minnesota Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından 2 yıldan bu yana yürütülen yeni bir deneysel keşif, Rutenyumun (Ru) oda sıcaklığında benzersiz manyetik özelliklere sahip olan dördüncü element olduğunu gösterdi. Keşifle beraber Rutenyum, sensörler, bilgisayar belleği ve endüstri cihazları veya manyetik malzemeler kullanan diğer cihazları geliştirmek için kullanılabilir.

Periyodik tablodaki sadece üç elementin oda sıcaklığında ferromanyetik olduğu bilinmektedir: Demir (Fe), Kobalt (Co) ve Nikel (Ni). Gadolinyum (Gd) ise 8 santigrat derece bu özelliğini kaybeder.

Sanayi ortakları, işbirliğinin yenilik için önemli olduğunu kabul ediyor

Intel Şirketi Kıdemli Müdürü ve Direktörü Ian A. Young, “Intel, Minnesota Üniversitesi ve C-SPIN (Center for Spintronic Materials, Interfaces, and Novel Architectures) ile uzun vadeli araştırma işbirliğinden memnun. Yenilikçi enerji verimliliği sağlayan mantık ve bellek cihazları için kullanılacak materyalleri keşfederek bu gelişmeleri paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. Diğer endüstri liderleri bu keşfin yarı iletken endüstrisi üzerinde bir etkisi olacağını kabul ediyor” diyor.

Yüksek çözünürlüklü elektron mikroskobu görüntüsü, çalışma yazarları tarafından tahmin edilen Ru’nın tetragonal fazını doğrulamaktadır.

Yeni teknolojiler yeni malzemeler gerektirir

Veri depolama teknolojisindeki ilerlemeler paladyum (Pd) ve osmiyum (Os) gibi ferromanyetik olmayan materyallerin üzerinde de ilginin artmasına yol açtı.

Araştırmacılar, altıgen bir konfigürasyona sahip olmayı tercih eden Ru’un (Rutenyum ) tetragonal fazını zorlamak için çekirdek katmanlığı mühendisliğini kullandı ve ferromanyetizmanın ilk örneğini oda sıcaklığında gözlemledi. Kristal yapısı ve manyetik özellikleri, Minnesota Üniversitesi’nin Karakterizasyon Tesisi ve Wisconsin Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının işbirliği ile geniş ölçüde karakterize edildi.

Araştırmacılar bu çalışmanın, yeni ferromanyetik Ru’nun temel çalışmalarına kapı açtığını söyledi.

Çalışma ile ilgili detaylara ulaşmak için : https://www.nature.com/articles/s41467-018-04512-1

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*