Rusya, Dünyanın İlk Yüzen Nükleer Enerji Santralinin Yakıt Yüklemesi Yaptığını Açıkladı

02ce3 rusya dc3bcnyanc4b1n c4b0lk yc3bczen nc3bckleer enerji santralinin yakc4b1t yc3bcklemesi yaptc4b1c49fc4b1nc4b1 ac3a7c4b1kladc4b1
02ce3 rusya dc3bcnyanc4b1n c4b0lk yc3bczen nc3bckleer enerji santralinin yakc4b1t yc3bcklemesi yaptc4b1c49fc4b1nc4b1 ac3a7c4b1kladc4b1

Rusya, Dünyanın İlk Yüzen Nükleer Enerji Santralinin Yakıt Yüklemesi Yaptığını Açıkladı. Dünyanın İlk Nükleer yüzer santrali olan “Academic Lomonosov” Murmansk’da, Saint Petersburg’dan yakıtla doldurulmak üzere demir attı.

Lomonosov, Yakıt yüklemesini müteakip Şikotka (Rusya Uzak Doğu) bölgesindeki Pevek kasabasına transfer edilecek. Kasaba şebekeye bağlandığında dünyanın sadece operasyonel yüzen nükleer santrali ve dünyanın en kuzeydeki nükleer santral ünitesi. Kömürle çalışan bir elektrik santrali ve elektrikle 50.000’den fazla kişiye enerji sağlayan ve her yıl onbinlerce ton CO2 emisyonu ile Arktik’te karbon ayak izini azaltan eskiyen nükleer enerji santrali Bilibino’nun yerini alacak.

Academic Lomonosov Murmansk’a giderken, 4.000 km’yi geçerek dört denizle yolculuk gerçekleştirdi. Baltık, Kuzey, Norveç ve Barents. Norveç’in batı sahilindeki Lomonosov sularında Norveç medyası ve çevreciler tarafından ziyaret edildi.

Atomflot iskelesinde (Rosafleet, Rosatom’un deniz yan kuruluşu) bir karşılama töreni organmize edildi. Törene ROSATOM Genel Direktörü Alexey Likhachev, Chukotka bölge valisi Roman Kopin, Murmansk bölge başkan yardımcısı Eugene Nikora, ROSATOM Aleхander Lokshin Genel Müdür Yardımcısı, Rosenergoatom Genel Müdürü Andrey Petrov ve Atomflot Genel Müdürü Vyacheslav Ruksha katıldı.
Rosatom Genel Müdürü Alexey Likhachev şunları söyledi:

“Nükleer yakıtla doldurulmamış güç ünitesini Murmansk’a başarıyla çekmiş bulunuyoruz ve birçok şirketin işbirliği sayesinde mümkün olan bu eşsiz projeyi başlatacağız. Akademic Lomonosov Rus bilim adamları tarafından eşsiz bir mühendislik ürünüdür. Önümüzdeki yıllarda artan talepte olması beklenen bir ürün olan mobil orta kapasite nükleer güç üniteleri için bir ilk referans proje. Örneğin, çeşitli nedenlerle, gelişmiş bir merkezi güç iletim altyapısı kurmak zor olduğu tüm ada ülkelerinden büyük ilgi görüyoruz.

Nükleer karşıtı gruplar tarafından yapılan eleştirilere rağmen, yüzlerce nükleer santral projesi, birçok çevreci ve yeşil grup tarafından Kuzey Kutbu’ndaki kömürün milyonlarca ton CO2 emisyonuna ve bölgenin kırılgan ekosistemlerini yok eden toksik kirliliğe neden olan bağımlılığını azaltmanın tek uygulanabilir yolu olarak kabul edildi. .

Bright New World Organizasyonunun İcra Direktörü Ben Heard şunları söyledi:

“Arktik’in savunmasız bir ekosistem olduğunu belirtmek doğru olacaktır. Ancak bu en büyük kırılganlık iklim değişikliğidir. Bu santral, mevcut bir kömür yakıtlı elektrik santralinin yerini alacak ve 50.000 kişi için sıfır karbon emisyonlu elektrik üretimi yapacaktır. Bu bölgede yenilenebilir kaynaklardan gelen enerjinin yeterli düzeyi yoktur.

Kaynak : enerjiportali

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*