İKMİB, Kimya İhracatının Yıldızlarını Ödüllendirdi

7441f kmc4b0b kimya c4b0hracatc4b1nc4b1n yc4b1ldc4b1zlarc4b1nc4b1 c396dc3bcllendirdi e1522844618215
7441f kmc4b0b kimya c4b0hracatc4b1nc4b1n yc4b1ldc4b1zlarc4b1nc4b1 c396dc3bcllendirdi e1522844618215

İKMİB, Kimya İhracatının Yıldızlarını Ödüllendirdi. Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren ilk üç sektöründen biri olan kimya, 2017 yılında 16,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) geçtiğimiz yıl en fazla ihracat yapan üyelerini başarılarından dolayı ödüllendirdi. Raffles İstanbul Zorlu Center’da düzenlenen 2017 İKMİB İhracatın Yıldızları Ödülleri töreninde 24 kategoride 120 ödül sahiplerini buldu.

Plastikten kozmetiğe, ilaçtan kauçuğa, medikalden boyaya kadar kimyanın farklı alt sektörlerindeki 10 binden fazla ihracatçı firmayı temsil eden İKMİB, 2017 yılında 16,1 milyar dolarlık ihracata imza atan sektör temsilcilerini ödüllendirdi. Türkiye sanayinin nabzını tutan ve 300 binden fazla kişiye istihdam yaratan kimya sektörü, 2018 yılı için 18 milyar dolarlık ihracat hedefi koydu. Mart ayında Şubat ayına göre yüzde 23,5 artarak 1 milyar 565 milyon dolar ihracat gerçekleştiren kimya sektörü, yılın üç aylık döneminde ise geçen yıla kıyasla ihracatını yüzde 1,85 artırarak 4 milyar 186 milyon dolar ihracata ulaştı.

İKMİB’in, kimya sanayide faaliyet gösteren üye firmalarını başarılarından dolayı onurlandırmak ve teşvik etmek  amacıyla düzenlediği “2017 İKMİB İhracatın Yıldızları” töreninde 24 farklı kategoride 120 ödül verildi. İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz’ün ev sahipliğinde Raffles İstanbul Zorlu Center’da düzenlenen ödül törenine; T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İSTOÇ Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kemalbay, Kauçuk Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurhan Kaya, Madeni Yağ, Petrol Ürünleri Sanayicileri Derneği (MAPESAD) Başkanı Tayfun Koçak, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, PLAT Derneği Başkanı İmer Özer, Kompozit Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri İsmail Hakkı Hacıalioğlu, İMMİB Genel Sekreteri Armağan Vurdu, İKMİB Yönetim Kurulu Üyeleri ve sektör firmaları temsilcileri katıldı. Kimyanın alt sektör ve ürün gruplarında en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 5 firmanın ödüllendirildiği gecede 24 kategoride en başarılı firmalar ödüllendirildi.

Kimya sektörü ihracatçılarının her yıl çıtayı yükselterek ilerlediğini vurgulayan T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “2018’de ihracatımızın büyümeye olan katkısının devam edeceğini görüyoruz. Kimya sektörü stratejik bir sektör. Her alanda birçok sektörün girdisi olan bir sektör. Buradaki büyüme çok büyük anlam ifade ediyor. Yenilikçi kimya sektörü ihracata büyük katkı sağlıyor. En çok ihracat yapan sektörler arasında 3’üncü sırada yer alıyor. Çok daha hızlı gelişebilecek bir sektör. 2023 yılındaki 50 milyar dolar hedefe siz ihracatçılarımızla ulaşacağız. Ar-ge, inovasyon, tasarım, marka ve girişimcilik unsurları ile büyüyeceğiz. İhracatçımızın her adımında yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Yatırım paketini yakında Cumhurbaşkanımız açıklayacak. Türkiye’nin büyümesine, ihracatına katkı sağlayan çok değerli sanayicilerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İKMİB Başkanı Murat Akyüz’e ve yönetime, kimya sektörüne, dolayısıyla Türkiye ekonomisine yaptıkları katkı için teşekkür eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Atılım yılı ilan ettiğimiz 2017 yılında hem ekonomi hem ihracat açısından çok güzel başarılar elde ettik. Türkiye ekonomisinde 2017 yılında yüzde 7,4’lük büyüme oranı yakaladık. Bu büyümenin yüzde 2,55’i ihracat kaynaklı oldu. Kimya sektörü de en çok ihracat gerçekleştiren 3’üncü sektör olarak büyümeye katkı sağladı. Bu başarıyı yakalayan tüm ihracatçılarımızı alkışlıyorum. İhracatta başarıyı yakalamak için 5 temel öğeye dikkat etmemiz gerekiyor. Ar-ge, inovasyon, tasarım, marka ve girişimcilik ile ihracatımız daha çok büyüyecek” dedi.

Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, ödül alan firmaları kutlayarak, “Ülkemiz için zor bir dönemi geride bıraktık. Birbirimizden aldığımız güç sayesinde yaşanan tüm siyasi ve ekonomik olumsuzluklardan mümkün olan en az şekilde etkilendik. Ülkesine ve insanlarına inancı tam olan ihracatçılarımız tüm zorluklara rağmen mücadelelerine devam ederek ülke ekonomisinin olumlu görünümünü korumayı başardı. Kimya sektörümüz 2017 yılında 16,1 milyar dolarlık ihracata imza atarak Türkiye’nin en çok ihracat yapan üçüncü sektörü oldu. Türkiye genelinde yapılan 16,1 milyar dolar seviyesindeki kimya ihracatının yüzde 50’sini oluşturan 8 milyar dolarlık ihracat ise İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyesi firmalarımız tarafından gerçekleştirildi. Biz de bu gece burada sektörümüze katkı yapan ihracatçılarımızla bu gururu ve mutluluğu paylaşmak için bir araya geldik. İhracatın Yıldızları ödüllerinin firmalarımız açısından önemli bir motivasyon olduğu inancındayım” dedi.

Sektör ihracatını değerlendiren Akyüz, “Sektörümüzün 2017 yılı ihracatı bir önceki yıla göre miktarda yüzde 10,9 artış ile 18,3 milyon ton, değerde ise yüzde 15,2 artışla 16,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kimya sektörünün 2017 yılında en çok ihracat yaptığı ilk on ülke; Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Irak, Amerika Birleşik Devletleri, Mısır, İtalya, İran, İspanya, Yunanistan ve İngiltere olarak sıralandı. Geride bıraktığımız yıl en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke grubu ise yüzde 36 pay ve 5,8 milyar dolarlık ihracatla Avrupa Birliği oldu. Alt sektörlerimiz açısından geçen yılı değerlendirdiğimizde ihracata en fazla katkıyı 5,3 milyar dolarlık ihracatla plastikler ve mamulleri, 3,5 milyar dolarlık ihracatla mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler ile 1,3 milyar dolarlık ihracatla anorganik kimyasallar ürün gruplarının yaptığını görüyoruz” diye konuştu.

İKMİB olarak sektörü daha iyi noktalara taşımak ve ihracatçılara destek olmak adına birçok faaliyet gerçekleştirdiklerini aktaran Akyüz, “Ortadoğu’dan Asya’ya, ABD’den Avrupa’ya uzanan geniş bir coğrafyada sektörümüz ile ilgili en önemli fuarlarda milli katılımlı fuar organizasyonları düzenleyerek hem ülkemizi hem de sektörlerimizi tanıtıyoruz. Birlik olarak, sorunlarımızın çözümünde etkin rol oynuyoruz. Kurmuş olduğumuz Whatsapp Hattı sayesinde ihracatçılarımız görüş ve sorularını günün her anı bize ulaştırabiliyor. 7 yıldır aralıksız düzenlediğimiz Ar-Ge Proje Pazarı organizasyonlarımızda kimya sektöründe 800’ün üzerinde yenilikçi projeyi sanayicilerimize sunduk” açıklamasını yaptı.

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “Dünyanın dört bir yanına ürünlerimizi ulaştırıp milyarlarca dolarlık ihracat gerçekleştirmemizi sağlayan ihracatçılarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Ödül alan firmalarımızı da yürekten kutluyor başarılarının artarak devam etmesini diliyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

2017 İKMİB İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜLLERİ

 

KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
İNŞAAT PLASTİKLERİ İHRACATI1FIRAT PLASTİK KAUÇUK
İNŞAAT PLASTİKLERİ İHRACATI2SUPERLİT BORU
İNŞAAT PLASTİKLERİ İHRACATI3EGE PROFİL
İNŞAAT PLASTİKLERİ İHRACATI4SARAY DÖKÜM VE MADENİ AKSAM
İNŞAAT PLASTİKLERİ İHRACATI5SUBOR BORU
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
RENKLİ KOZMETİKLER İHRACATI1ERKUL KOZMETİK
RENKLİ KOZMETİKLER İHRACATI2KOSAN KOZMETİK
RENKLİ KOZMETİKLER İHRACATI3TAN-ALİZE KOZMETİK VE TEMİZLİK ÜRÜNLERİ
RENKLİ KOZMETİKLER İHRACATI4KADIOĞLU KOZMETİK
RENKLİ KOZMETİKLER İHRACATI5ATM KOZMETİK
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
YAPIŞTIRICILAR, TUTKALLAR, ENZİMLER İHRACATI1AKKİM YAPI KİMYASALLARI
YAPIŞTIRICILAR, TUTKALLAR, ENZİMLER İHRACATI2BETA KİMYA
YAPIŞTIRICILAR, TUTKALLAR, ENZİMLER İHRACATI3TÜRK HENKEL KİMYA
YAPIŞTIRICILAR, TUTKALLAR, ENZİMLER İHRACATI4KİMYAPSAN KİMYA
YAPIŞTIRICILAR, TUTKALLAR, ENZİMLER İHRACATI5OYNURDEN KİMYA
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
MADENİ YAĞLAR İHRACATI1SHELL&TURCAS PETROL
MADENİ YAĞLAR İHRACATI2BP PETROLLERI
MADENİ YAĞLAR İHRACATI3PETROL OFİSİ A.Ş.
MADENİ YAĞLAR İHRACATI4REKSOİL PETROKİMYA SANAYİ
MADENİ YAĞLAR İHRACATI5MOBIL OIL TURK A.S.
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
MİNERAL YAKITLAR İHRACATI1AYGAZ
MİNERAL YAKITLAR İHRACATI2TÜPRAŞ
MİNERAL YAKITLAR İHRACATI3MILANGAZ L.P.G.DAĞITIM
MİNERAL YAKITLAR İHRACATI4ÖZERSOYLAR TARIM ÜRÜNLERİ
MİNERAL YAKITLAR İHRACATI5PETKİM PETROKİMYA
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
ORGANİK KİMYASALLAR İHRACATI1MKS MARMARA ENTEGRE KİMYA
ORGANİK KİMYASALLAR İHRACATI2AK-TAŞ DIŞ TİCARET
ORGANİK KİMYASALLAR İHRACATI3PLASTAY KİMYA
ORGANİK KİMYASALLAR İHRACATI4AKPA ORGANİK PEROKSİT KİMYA
ORGANİK KİMYASALLAR İHRACATI5SANDOZ SYNTEK İLAÇ HAMMADDELERİ
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
ANORGANİK KİMYASALLAR İHRACATI1ETİ MADEN İŞLETMELERİ
ANORGANİK KİMYASALLAR İHRACATI2CİNER İÇ VE DIŞ TİCARET
ANORGANİK KİMYASALLAR İHRACATI3EGESİL KİMYA
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
ANORGANİK KİMYASALLAR İHRACATI4BAKIRSÜLFAT KİMYA
ANORGANİK KİMYASALLAR İHRACATI5A.B GIDA
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
KİMYASAL GÜBRELER İHRACATI1TOROS TARIM
KİMYASAL GÜBRELER İHRACATI2BAGFAS BANDIRMA GÜBRE
KİMYASAL GÜBRELER İHRACATI3GEMLİK GÜBRE
KİMYASAL GÜBRELER İHRACATI4SUNBİLA DIŞ TİCARET
KİMYASAL GÜBRELER İHRACATI5GÜBRE FABRİKALARI
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
KAUÇUK VE ÜRÜNLERİ İHRACATI1POLİMER KAUÇUK SANAYİ
KAUÇUK VE ÜRÜNLERİ İHRACATI2TEKLAS KAUÇUK
KAUÇUK VE ÜRÜNLERİ İHRACATI3STANDARD PROFİL
KAUÇUK VE ÜRÜNLERİ İHRACATI4TRELLEBORG İSTANBUL ENDÜSTRİYEL HORTUMLAR
KAUÇUK VE ÜRÜNLERİ İHRACATI5RAVAGO PETROKİMYA
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
BOYA,VERNİK,MÜREKKEPLER İHRACATI1AK-PA TEKSTİL
BOYA,VERNİK,MÜREKKEPLER İHRACATI2SUN CHEMICAL MATBAA MÜREKKEPLERİ
BOYA,VERNİK,MÜREKKEPLER İHRACATI3AKKİM YAPI KİMYASALLARI
BOYA,VERNİK,MÜREKKEPLER İHRACATI4SEL DIŞ TİCARET VE KİMYA
BOYA,VERNİK,MÜREKKEPLER İHRACATI5JOTUN BOYA
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
ECZACILIK ÜRÜNLERİ İHRACATI1SANDOZ İLAÇ
ECZACILIK ÜRÜNLERİ İHRACATI2NOBEL İLAÇ
ECZACILIK ÜRÜNLERİ İHRACATI3WORLD MEDICINE İLAÇ
ECZACILIK ÜRÜNLERİ İHRACATI4CO-RE-NA ECZA DEPOSU
ECZACILIK ÜRÜNLERİ İHRACATI5BİLİM İLAÇ
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİ İHRACATI1EVYAP INTERNATIONAL
KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİ İHRACATI2COSTER AEROSOL VALF
KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİ İHRACATI3ERTE KOZMETİK
KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİ İHRACATI4KOSAN KOZMETİK
KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİ İHRACATI5APS AMBALAJ KOZMETİK
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
ISLAK TEMİZLEME MENDİLLERİ İHRACATI1SAPRO TEMİZLİK ÜRÜNLERİ
ISLAK TEMİZLEME MENDİLLERİ İHRACATI2ARSAN KİMYA
ISLAK TEMİZLEME MENDİLLERİ İHRACATI3FULYA KOZMETİK
ISLAK TEMİZLEME MENDİLLERİ İHRACATI4KARDEŞLER UÇAN YAĞLAR
ISLAK TEMİZLEME MENDİLLERİ İHRACATI5AKSAN KOZMETİK
 
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
LEZZET KİMYASALLARI İHRACATI1AROMSA BESİN AROMA
LEZZET KİMYASALLARI İHRACATI2IFF AROMA ESANS SANAYİ
LEZZET KİMYASALLARI İHRACATI3ÇAĞDAŞ KİMYA
LEZZET KİMYASALLARI İHRACATI4SYMRISE KİMYA SANAYİ
LEZZET KİMYASALLARI İHRACATI5AROMATECH GIDA
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
KOKU KİMYASALLARI İHRACATI1ERDOĞMUŞ PARFÜM SANAYİ
KOKU KİMYASALLARI İHRACATI2GÜLÇİÇEK KİMYA VE UÇAN YAĞLAR
KOKU KİMYASALLARI İHRACATI3SELUZ KİMYA KOZMETİK
KOKU KİMYASALLARI İHRACATI4FROMA ESANS VE AROMA
KOKU KİMYASALLARI İHRACATI5ELSO KİMYA
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
SABUN VE YIKAMA MÜSTAHZARLARI İHRACATI1COLGATE PALMOLİVE TEMİZLİK ÜRÜNLERİ
SABUN VE YIKAMA MÜSTAHZARLARI İHRACATI2PROCTER AND GAMBLE TÜKETİM MALLARI
SABUN VE YIKAMA MÜSTAHZARLARI İHRACATI3BASF TURK KİMYA
SABUN VE YIKAMA MÜSTAHZARLARI İHRACATI4EVYAP INTERNATIONAL
SABUN VE YIKAMA MÜSTAHZARLARI İHRACATI5HAYAT KİMYA
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
PLASTİKTEN MAMUL EV VE MUTFAK EŞYALARI İHRACATI1DEMKA PLASTİK ZUCCACİYE
PLASTİKTEN MAMUL EV VE MUTFAK EŞYALARI İHRACATI2CAMBRO ÖZAY PLASTİK
PLASTİKTEN MAMUL EV VE MUTFAK EŞYALARI İHRACATI3GONPA EV GEREÇLERİ
PLASTİKTEN MAMUL EV VE MUTFAK EŞYALARI İHRACATI4VİOLET HOUSE PLASTİK
PLASTİKTEN MAMUL EV VE MUTFAK EŞYALARI İHRACATI5IRAK DIŞ TİCARET
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
TEK KULLANIMLIK PLASTİK EV VE MUTFAK ÜRÜNLERİ İHRACATI1YILDIZ PLASTİK VE AMBALAJ
TEK KULLANIMLIK PLASTİK EV VE MUTFAK ÜRÜNLERİ İHRACATI2SEM GLOBAL DIŞ TİCARET
TEK KULLANIMLIK PLASTİK EV VE MUTFAK ÜRÜNLERİ İHRACATI3YÖMSEREXPORT DIŞ TİCARET
TEK KULLANIMLIK PLASTİK EV VE MUTFAK ÜRÜNLERİ İHRACATI4ATİLLA TÜRK
TEK KULLANIMLIK PLASTİK EV VE MUTFAK ÜRÜNLERİ İHRACATI5IŞIK PLASTİK SANAYİ
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
PLASTİK HAMMADDELER İHRACATI1ORGANİK KİMYA
PLASTİK HAMMADDELER İHRACATI2ARGON KİMYA
PLASTİK HAMMADDELER İHRACATI3RAVAGO PETROKİMYA
PLASTİK HAMMADDELER İHRACATI4KİMTEKS POLİÜRETAN
PLASTİK HAMMADDELER İHRACATI5PULVER KİMYA
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
PLASTİK AMBALAJ İHRACATI1KOROZO DIŞ TİCARET
PLASTİK AMBALAJ İHRACATI2ROMA PLASTİK
PLASTİK AMBALAJ İHRACATI3ELİF PLASTİK AMBALAJ
PLASTİK AMBALAJ İHRACATI4HAYAT KİMYA
PLASTİK AMBALAJ İHRACATI5POLİNAS PLASTİK
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
İHRACATINI EN ÇOK ARTIRANLAR1ETİ MADEN İŞLETMELERİ
İHRACATINI EN ÇOK ARTIRANLAR2CİNER İÇ VE DIŞ TİCARET
İHRACATINI EN ÇOK ARTIRANLAR3HAYAT KİMYA
İHRACATINI EN ÇOK ARTIRANLAR4AYGAZ
İHRACATINI EN ÇOK ARTIRANLAR5POLİMER KAUÇUK SANAYİ
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
EN KATMA DEĞERLİ İHRACATÇI1REFERANS NÜKLEER TIP
EN KATMA DEĞERLİ İHRACATÇI2PRAKSİS DİŞ SAĞLIK
EN KATMA DEĞERLİ İHRACATÇI3PFIZER İLAÇLARI
EN KATMA DEĞERLİ İHRACATÇI4JD DENTAL SAĞLIK ÜRÜNLERİ
EN KATMA DEĞERLİ İHRACATÇI5TEKA REKLAM SERİGRAF BASKI
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
HEDEF ÜLKELERE İHRACAT1ETİ MADEN İŞLETMELERİ
HEDEF ÜLKELERE İHRACAT2POLİMER KAUÇUK SANAYİ
HEDEF ÜLKELERE İHRACAT3CİNER İÇ VE DIŞ TİCARET
HEDEF ÜLKELERE İHRACAT4TÜPRAŞ
HEDEF ÜLKELERE İHRACAT5AK-PA TEKSTİL
KATEGORİSIRAÖDÜL ALAN FİRMALAR
PAZAR SAYISI ARTIŞ1REKSOİL PETROKİMYA SANAYİ
PAZAR SAYISI ARTIŞ2HUNCA GLOBAL
PAZAR SAYISI ARTIŞ3ABOX PLASTİK AMBALAJ
PAZAR SAYISI ARTIŞ4MEDBAR TIBBİ MALZEMELER
PAZAR SAYISI ARTIŞ5ASİL GROUP
Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*