Bitkisel (Sulu) Sabun İmalatı Nasıl Yapılır

Bitkisel (Sulu) Sabun İmalatı Nasıl Yapılır. Kimyaborsasi.com ekibi tarafından hazırlanan makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

MADDELERMİKTARLAR (%)
Zeytinyağı86
Katı kostik14
BoyaYeter miktarda

 

Nasıl Yapılır: Karıştırıcı bir kap içerisine ortalama 45kg civarında su konur ve 50 – 60 dereceye kadar ısıtılır. Sonra zeytinyağı ilave edilerek karıştırmaya başlanır. Daha sonra kostik çok az bir suda eritilerek kazana çok yavaş bir şekilde verilir. Ve sürekli kazan karıştırılır. Kostik verme işlemi bitince yarım saat kadar daha karıştırılır ve sonra sabunlaşma olup olmadığı olup olmadığı kontrol edilir. Sabunlaşma işlemi bitmiş ise kazan bir saat kadar dinlendirilir ve suyun altta sabunun üste çıkması sağlanır. Sonra kazan içerisinde su tahliye edilir. sonra kazan içerisine 50 kg ( 8-9 kg tuz ) kadar tuzlu su verilir ve sabun tuzlu su ile yıkanır ve tekrar bekletilerek tuzlu su alttan alınır. Sonra kazan içerisindeki karışım 50kg daha kadar daha tuzlu su ile yıkanır. Sonra su tekrar tahliye edilir. kalan sabun kazandan alınarak kalıplanır ve katılaşması için bekletilir.

NOT: Kazan içerisindeki karışımın sabunlaşmasına bağlı olarak kostik miktarı çok az arttırılabilir veya azaltılabilir.

www.kimyaborsasi.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

-BİTKİSEL ZEYTİNYAĞI SABUNU SULU

MADDELERMİKTARLAR (%)
Defne yağı20
Zeytinyağı66
Katı kostik14
BoyaYeter miktarda

 

Nasıl Yapılır: Herhangi bir kaba ortalama  45kg su eklenir.  50 – 60 dereceye kadar ısıtılır. Sonra suyun üzerine defne yağı ve zeytinyağı konularak karıştırılır. Karıştırıldıktan sonra az suda  kostik eritilerek kazana çok yavaş bir şekilde verilir. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra karıştırılır. Kostik verme işlemi bitince yarım saat kadar daha karıştırılır ve sonra sabunlaşma olup olmadığı olup olmadığı kontrol edilir. Eğer sabunlaşma işlemi bitmiş ise kazan bir saat kadar dinlendirilir ve suyun altta sabunun üste çıkması sağlanır. Sonra kazana su tahliye edilir. sonra kazan içerisine 50 kg ( 8-9 kg tuz ) kadar tuzlu su verilir ve sabun tuzlu su ile yıkanır ve tekrar bekletilerek tuzlu su alttan alınır. Sonra kazan içerisindeki karışım ortalama 50kg daha kadar daha tuzlu su ile yıkanır. Sonra su tekrar tahliye edilir.Daha sonra kalan sabun kazandan alınarak kalıplanır ve katılaşması için bekletilir.

NOT: Kazan içerisindeki karışımın sabunlaşmasına bağlı olarak kostik miktarı çok az arttırılabilir veya azaltılabilir.

NOT: yukarıda formüle edilen ürün imalatında belirtilen ( %15 ) veya ( %3) terimler, kullanılan bitki yağının miktarını gösterir.

www.kimyaborsasi.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Bu ve birçok bilgilere sitemizde ulaşabilirsniz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*